Ana içeriğe atla

Hakurk'da hayatını kaybeden PKK'nin çocuk gerillaları...

PKK
Kuzey Kürdistan

BasNews'te yer alan habere göre, Türkiye ordusu ile girilen çatışmalarda hayatını kaybeden gerillaların yaşlarının çok küçük olması İnsan Hakları aktivistlerince tepkiyle karşılanıyor.

TSK’nın Güney Kürdistan sınırındaki Avaşin ve Hakurk bölgesinde yürüttüğü ‘Pençe Harekatı’ devam ediyor. Bölgede PKK ile TSK arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildiriliyor. Geçtiğimiz gün çatışmalarda hayatını kaybeden 4 gerillanın kimlik bilgileri açıklandı. Hayatını kaybeden gerillaların 18 yaşından küçük olması ve yaşlarının çocuk denecek yaşta olması tepkilere yol açtı.

Sosyal medyada söz konusu gerillaların yaşının 18’den küçük olması gündem oldu ve küçük yaşta gerillaların savaştırılmasına yoğun eleştiri geldi.

BasNews’e konuşan eski Parlamenter ve sivil aktivist Zedin Selim, “Kimlik bilgileri açıklanan gerillaların yaşlarının çok küçük olması, insan hakları ve sivil toplum örgütlerinde büyük tepki topladı. Çok küçük yaşta Kürt çocuklarının silah altına alınması eleştirildi. Maalesef PKK, çocuk yaştaki Kürtleri silah altına alma ve savaştırma siyasetini sürdürüyor” dedi.  

Zedin Selim PKK’nin bu politikasının uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğunu ve çocukların savaştırılmasının yasak olduğunu sözlerine ekledi.

Sivil aktivist Selim, PKK’nin çocukları savaştırmasına yönelik Kürdistan halkının ve birçok kuruluşun rahatsızlık duyduğunu kaydetti.

18 yaşın altındaki savaşçılar konusunda PKK'ye yöneltilen eleştiriler yeni değil. PKK Merkez Komide üyelerinden Murat Karayılan, 15 Şubat 2012'de ANF ajansına yaptığı açıklamada, PKK’nin çocukları örgüt kadrosuna kattığı iddialarını kesin bir dille reddetmiş ve “16-17 yaşındakileri alıyoruz. 18 yaşın altındakileri geri cephelerde, eğitim ortamlarında tutuyoruz” demişti.

 

 

1 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle