Ana içeriğe atla

Duran Kalkan'dan İmamoğlu'na seçim mesajı

PKK
Politika
Kuzey Kürdistan
Türkiye

31 Mart sürecini değerlendiren PKK’nin yöneticilerinden Duran Kalkan Ekrem İmamoğlu'nun oy verenleri unutmaması gerektiğini, Ak Parti-MHP iktidarının kaybettiğini artık ‘yeni bir yönetim’ için çalışılması gerektiğini söyledi.

KCK eşbaşkan Bese Hozat, ANF’ye verdiği röportajda yenilenecek İstanbul seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’nu desteklediklerini açıklamıştı.

Besê Hozat'ın açıklamasının ardından Duran Kalkan, 31 Mart sonuçlarının ardından verdiği röportajda İmamoğlu’na desteklerini sürdüreceklerini ancak bu desteğin beklentilerini karşılaması gerektiğini not düştü.

Kalkan, 31 Mart seçim sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirirken daha ileri gidilmesi ve bunun kısa vadede‘ özgür Kürdistan ve demokratik Türkiye’ için yeni bir iktidara dönüşmesi gerektiğini söyledi.

Kalkan’ın röportajından ilgili bölümler şöyle:

“CHP’liler, CHP’den seçilmiş insanlar doğru durmalı, dikkatli durmalı. Ekrem İmamoğlu ‘Herkesi kucaklayacağım, oy vereni de vermeyeni de’ dedi. İyi... Ama oy verenleri unutmamalı. Ters şeylere girmemeli. Girerse toplum kendisine nasıl güven duydu, onu tekrar geri almasını da bilir. Öyle olmamalı. Seçimin ortaya çıkardığı bir siyasi tablo var. AKP-MHP iktidarı kaybetmiştir. Yeni bir yönetim gerekiyor. O halde yeni bir yönetim istenmeli. Bu bilinci topluma yaymalı, bunun propagandası edilmeli.

“Biz umut ediyoruz ki önümüzdeki uzun değil, yakın süreç Türkiye’de faşist zihniyet ve siyasetin daha çok geriletildiği, yıkıldığı, buna karşı demokrasi hareketinin, demokratik devrimin, özgür Kürdistan ve demoktratik Türkiye çözümünün giderek güncelleştiği, geliştiği bir süreç olacak ki bu da Ortadoğu’nun ve insanlığın hayrına olacak. Ortadoğu’da halkların demokratikleşmesinin, Ortadoğu’da insanlığın özgürlüğünün önünü açacak. Böyle olmazsa tehlikeli.”

 

Yeni yorum ekle