Ana içeriğe atla

Amanos'larda yaşamlarını yitiren HPG'liler: Bir mezar taşları dahi olmayacak...

PKK

 Amanos Dağları'nda son 16 ayda SİHA saldırılarında yaşamını yitiren 17 HPG’liden 7’sinin cenazesi kimsesizler mezarlığına defnedildi. Kimlik bilgileri “tespit edilmeyen” 10 cenaze ise ATK morgunda tutuluyor. 

Hatay’ın Amanos Dağları'nda son 16 ayda sürdürülen askeri operasyonlarda yaşamını yitiren cenazeler tanınmaz halde. Cenazelerin büyük bölümünün Rojava ve Rojhilat Kürdistan'ından PKK'ye katılanlardan olduğu, bu nedenle tespit edilemediği gerçeği ise çatışmalarda yaşamını yitiren yüzlerce PKK gerillasının trajik ortak kaderi olarak Kürtlerin toplumsal vicdanını sızlatmayı sürdürüyor.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre 2018 yılı Mart ayından bu yana 50'ye yakın HPG'li, Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) hedefi oldu. Hayatını kaybedenlerden 17'sinin cenazeleri, kimlik bilgileri “tespit edilemediği” için ailelerine verilmiyor. 

Amanos Dağları eteklerinde en son 10 Temmuz’da yapılan operasyonda, Davut Acar ile ismi öğrenilmeyen bir kişi hayatını kaybetti. Her 2 cenaze de kimlik tespiti ve otopsi işlemleri için Adana Adli Tıp Kurumu (ATK) morguna kaldırıldı.

Kimlikleri tespit edilemezse defnedilecekler

Çocukları Acar’ın hayatını kaybettiği haberini almaları üzerine ailesi hemen savcılığa başvurdu. Ancak savcı eşliğinde yapılan teşhis işleminde Acar'ı net olarak teşhis edemeyen ailesi, DNA örneği verdi.

Cenazeler 15 gün içerisinde teşhis edilememesi halinde kimsesizler mezarlığına defnedilecek.

Morgdaki cenaze sayısı 10

Buruk ve Asri mezarlıklarının içinde bulunan kimsesizler mezarlığında hali hazırda kimlikleri tespit edilemeyen 7 cenazenin gömülü olduğu bilgisine ulaşıldı. Vücut bütünlükleri büyük ölçüde tahrip olan Acar ve 9 kişinin cenazesi Adana ATK morgunda bekletiliyor. 

Kimsesizler mezarlığına defnedilen ve henüz ATK morgunda bekletilen bu cenazelerin birçoğunun Rojava ve Doğu Kürdistanlı olduğu, ailelerinin başvurusu olmadığı için ise DNA eşleşmesinin yapılamadığı öğrenildi.

DNA testi örneği veren ailelerinden bazılarına ise, aradan bir yıla yakın süre geçmesine rağmen, test sonuçları çıkmadığı için yanıt verilmiyor.

 

2 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle