Ana içeriğe atla

Hasip Kaplan'dan, Fatih Portakal'ın "Peşmerge'ye terörist" söylemine argo tepki

Peşmerge
Türkiye

FOX TV ana haber sunucusu Fatih Portakal 25 Ekim tarihli ana haber bülteni esnasında ‘Peşmerge Güçleri’ne terörist ifadesini kullanmıştı. Portakal'a HDP eski vekili Hasip Kaplan'dan çok sert bir yanıt geldi.

İktidara muhalif olduğunu savunan Türkiye'de yayın yapan  FOX TV'nin ana haber sunucusu Fatih Portakal canlı yayında,  29 Ekim 2014 IŞİD’e karşı mücadele kapsamında Kobanê'ye IŞİD'e karşı savaşmak için giden Peşmerge Güçleri’ne karşı, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda geçiş töreni yaptırdınız teröristlere, Peşmerge’ye” ifadelerini kullandı.

Portakal şu ifadeleri kullandı:

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda geçiş töreni yaptırdınız teröristlere, Peşmerge’ye. Peşmerge’ye yaptırdınız onlar Kobani’ye gidiyorlardı tabi ki,  Ayın El Araba gidiyordu. 29 Ekim’de yaptırdınız bunu Cumhuriyet Bayramı’nda yaptırdınız. Mutlaka buna da bir şey diyeceksiniz ve bu ağızla konuştuğumuz için bize terörist diyeceksiniz, terörist ağzıyla konuşuyorsunuz diyeceksiniz, istediğinizi diyebilirsiniz.”

Fatih Portakal'ın sarf ettiği bu sözler sosyal medyada Kürtler tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Portakal'a tepki gösterenlerden biri de HDP eski milletvekili Hasip Kaplan oldu. Kaplan tepkisini oldukça sert bir şekilde gösterdi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kaplan, "Fatih Portakal Peşmergeler Terörist değil, ama; Sen Tam bir ''P'' sin.!" ifadesini kullandı.

Kaplan'ın bu paylaşımı sosyal medya kullanıcılarından çok sayıda beğeni ve yorum aldı.

Tepkiler üzerine Portakal'dan özür

Yaşanan gelişmeler üzerine açıklama yapan Fatih Portakal olayın “dil sürçmesi” olduğunu savundu.

Rûdaw’ın “Peşmerge hakkında kullandığınız ifade kasten mi yoksa yanlışlıkla bir dil sürçmesi mi olduğu” şeklindeki soruya Portakal şu şekilde yanıt verdi:

“O tarihlerde Barzani’nin peşmergesi (tabi eğer içine PKK’lı teröristler karışmadıysa, çunkü o süreçte bu olasılığın olabileceğini hatırlıyorum) Tükiye’nin izniyle sınırı geçmişti. PKK/PYD’yi kastettim tabiki. Daha sonra peşmerge dedim diye hatırlıyorum zaten. Canlı yayında oluyor böyle sürçmeler. Artık o kadar çok terör, terörist kelimeleri kullanılıyor ki bu coğrafyada ve dolayısıyla haber bülteninde kafa da, dil de karışıyor.”

Portakal'ın bu i

 

Yeni yorum ekle