Ana içeriğe atla

Suriye Muhalefeti'nde DSG çatlağı

Orta Doğu
Suriye

Suriye'de muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Başkanı Nasır Hariri, Suudi Arabistan'ın Suriye Müzakere Yüksek Komitesi'nde yer alacak sekiz bağımsız üyenin belirlenmesi için Riyad'da gerçekleştirdiği toplantıya tepki gösterdi.

Hariri, "Riyad toplantısına itiraz ediyoruz. Bu durum muhaliflerin lehine değil" açıklaması yaparken, Suriyeli muhaliflerle Riyad ve Kahire'nin düzenlediği toplantılar ikinci gününde de devam ediyor.

Sekiz üyenin belirlenmesi için, Riyad 80 kişiyi ülkeye davet ederken, toplantıya Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Komitesi’nden kimsenin davet edilmemesi eleştirileri de beraberinde getirdi.

Kaynaklara göre, Suudi Arabistan,  Türkiye’nin Suriye muhalefeti üzerindeki etkisini azaltmak için komitede bazı değişimlere gitmeyi planlıyor. 

Türkiye’ye yakın muhalifler endişeli

Komitedeki bağımsızlar, daha önce komite içerisindeki grupların önerdiği kişilerden seçiliyordu, ancak Suudi Arabistan komitedeki bağımsız adayların belirlenmesi için hafta başında 80 kişiyi Riyad'a davet etmişti.

Riyad'da düzenlenen toplantıya Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Komitesi’nden kimsenin davet edilmemesi dikkat çekti.

Kaynaklar, Riyad hükümetinin Türkiye’nin Suriye muhalefeti üzerindeki etkisini azaltmak için komitede bazı değişimlere gitmeyi planladığını iddia ediyor.

Türkiye’nin desteklediği muhalifler, toplantıda Müzakere Yüksek Kpnseyi'ne Demokratik Suriye Güçleri’nden isimlerin seçilmesinden endişe duyuyor. 

Biro: Riyad bazı Kürt şahsiyetleri “taraflı” diye reddetti

Rudaw'ın haberine göre, Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin Suriye Muhalefeti temsilcisi İbrahim Biro, Riyad’ın düzenlediği toplantının “apar-topar” yapıldığını ve komitedeki bağımsız üyeler hakkında Müzakere Yüksek Komitesi ile gerektiği gibi diyalog kurulmadığını söyledi.

Toplantının çok dar bir zamanda yapıldığını vurgulayan Biro, Suriye muhalefetinin belirlediği bazı Kürt adayların da Suudi Arabistan tarafından, bir siyasi tarafa bağlı oldukları gerekçesi ile kabul edilmediğini belirtti.

Edinilen bilgilere göre Kürt aktivistler Sabiha Halil ve Mizgin Yusuf da Riyad’daki toplantıya katılıyor. Kaynaklar her iki Kürt kadın aktivistin komiteye seçilme ihtimali olduğunu belirtiyor.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

 

Yeni yorum ekle