Ana içeriğe atla

Suudi Arabistan'dan İran'la savaş açıklaması: Hazırlıklıyız!

Orta Doğu

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından Pazar günü yapılan açıklamada, İran’la bölgede savaş istemiyoruz ancak herhangi bir saldırıda tüm gücümüzle karşılık vermeye hazır denildi.

Bakan, “Suudi Arabistan bölgede bir savaş istemiyor, savaşı önlemek için elinden gelen her şeyi yapacak. Aynı zamanda, diğer tarafın savaşı seçmesi durumunda, krallığın tüm güç ve kararlılıkla cevap vereceğini ve ülkesinin çıkarlarını savunacağını bildirir” dedi.

Bölgede hafta boyunca devam eden gerilimler arasında, 12 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın iki petrol tankerinin Birleşik Arap Emirlikleri’nin bölgesinde gizemli bir saldırı ile hedef alınması bulunuyor.

Sabotajın sorumluluğu üstlenilmese de, ABD’nin İran’ın saldırının arkasında olabileceğini bildirdiği belirtildi.

Ayrıca, İran destekli şii Husi militanlar Suudi petrol tesislerine insansız hava saldırıları yaparak hasarlara neden oldu.

Husiler, Riyad destekli Yemen hükümeti ile silahlı çatışmalarının başlamasından bu yana Suudi Arabistan aleyhindeki asilerin yaptığı en büyük askeri operasyon olarak nitelendirildi.

Suud, İran tarafından desteklenen Husilerin saldırılarına karşı misilleme sözü verdi. Ancak Tahran, art arda Yemen ihtilafında rol almadığını açıkladı.

Yeni yorum ekle