Ana içeriğe atla

Bağdadi ABD zırhlısında görüntülendi

Orta Doğu
Amerika

Yeni Şafak, ABD'nin şu ana kadar Rojava'da Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) ait kamplarda 2 bin IŞİD'liyi sorguladığını ve bunlardan 140'ına sahte pasaport verdiğini ileri sürdü ve Bağdadi'nin ABD zırhlısının içinde görüldüğü bir fotoğrafını yayınlayarak örgüt liderinin ABD gözetiminde tutulduğunu öne sürdü.

Suriye'de bulunan Deyrezzor'un Kesra, Biseyra, El Omar ve Suvar bölgelerini askeri bölge ilan eden CIA'in, bölgede kurduğu sorgu istasyonunda 2 bin IŞİD üyesini sorguladığını söyleyen Yeni Şafak, sorgulanan militanların 149'ına sahte pasaport verildiği ve militanların 'Amerika'nın gizli planları için' Irak üzerinde bölge dışına çıkarıldığını ileri sürdü.

"ABD yeni DEAŞ komplosuna hazırlanıyor" başlığıyla servis edilen haberde, CIA'in yakaladığı IŞİD militanlarını DSG'nin Haseke ve El Hol ve Rukba'da bulunan toplanma noktaları yerine kendi gizli toplama merkezi bulunan Ebu Haşem'e götürdüğü aktarıldı. Haberde ayrıca, "Pentagon unsurları tarafından korunan bölgelerde belirlenen özel isimlerin sorgusu gerçekleştiriliyor" ifadeleri kullanıldı.

CIA tarafından oluşturulan sorgu noktalarının aynı zamanda İsrail, Fransız ve İngiliz gizli servisi mensuplarınca da ziyaret edildiği belirtilirken, kamplarda belirlenen bazı isimlere sahte kimlik ve pasaport düzenlenerek Irak üzerinden bölgeden çıkışlarının sağlandığı kaydedildi. 

Öte yandan haberde, teslim olan militanlardan bazılarının ise keyfi nedenlerden dolayı öldürüldüğü öne sürüldü. 

Bağdadi'nin ABD zırhlısında görüntülendiği iddia edildi

Yeni Şafak yanısıra, bir fotoğrafa dayanarak 'IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin Amerika'nın gözetiminde hareket ettiğini ileri sürdü.

Bağdadi'ye benzeyen bir IŞİD üyesinin ABD zırhlı aracı içinde fotoğrafını yayınlayan Yeni Şafak, söz konusu fotoğrafın Baguz'daki saldırılardan kaçan IŞİD militanları tarafından da doğrulandığını aktardı.

Yeni yorum ekle