Ana içeriğe atla

ABD'den İsrail'e destek açıklaması; ABD İsrail'in egemenliğini ve kendisini koruma hakkını güçlü bir şekilde destekliyoruz

Orta Doğu

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma bakanlığı İsrail sınırında gerilimin artmasından dolayı derin kaygı duyulduğu belirtilerek, İsrail'in egemenliğinin ve kendisini koruma hakkının güçlü bir şekilde desteklendiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, İsrail ve Suriye sınırındaki gerginliğe ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Sözcü Nauert açıklamada, "ABD, bugün İsrail sınırında gerginliğin artmasından dolayı derin kaygı duymaktadır ve İsrail'in egemenliğini ve kendisini koruma hakkını güçlü bir şekilde desteklemektedir." ifadelerine yer verdi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

'İran'ın hesaplı bir şekilde tehlikeyi artırması, gücünü ve hakimiyetini yayma projeleri Yemen'den Lübnan'a bölgedeki bütün halkı riske atmaktadır. ABD, İran'ın bölgedeki habis çabalarının bütünlüğünü ve bölgedeki barış ve istikrarı tehdit eden tutumunu geri püskürtmeye devam etmektedir." 

 

ABD Savunma Bakanlığı, İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu belirtti.

Pentagon sözcüsü Adrian Rankine-Galloway, ‘İsrail güvenlik konusunda bölgedeki en yakın ortağımız ve biz İsrail topraklarına ve halkına yapılan tehditlere karşı İsrail’in kendini savunma hakkını destekliyoruz’ dedi.

Yeni yorum ekle