Ana içeriğe atla

ABD Ortadoğu’dan Öylece çekip gitmeyeceğiz, bölgede kalıcıyız

Orta Doğu

ABD Savunma Bakanlığı’nca son açıklanan verilere göre, Ortadoğu’ya son dört ay içinde yaklaşık 15 bin asker ve savaş personeli gönderildi. Bakan Mattis “Öylece çekip gitmeyeceğiz” diyerek bölgede kalıcı olduklarını söyledi

Bölgedeki askeri personel sayısını gün geçtikçe arttıran ABD'nin Savunma Bakanlığı verilerine göre, bu yılın temmuz ayında Ortadoğu'daki askeri ve askeri personel sayıları 40 bin 517'ye ulaşmıştı.

Aradan geçen 4 ayın ardından, bu sayının yüzde 33 oranında artarak 54 bin 180'e çıktığı tespit edildi. Üstelik bu sayıya, askeri personel sayısı 10 binden 15 bine çıkarılan Afganistan'daki Amerikan misyonlarının dahil edilmediği öğrenildi.

ABD'nin, özellikle Suriye ve Irak'tan çekilmek yerine daha fazla askeri personel ve asker göndermeye devam ettiği de vurgulandı.

'Öylece Çekip Gitmeyeceğiz'

ABD'nin bölgede kalıcı olduğuna dair geçen hafta bir haber yayımlayan Washington Post gazetesi de ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in Suriye'yi kast ederek "Öylece çekip gitmeyeceğiz. Askeri savaşı verdikten sonra geri kalanlara 'iyi şanslar' diyemeyiz" sözlerini hatırlatmıştı.

Konuyla alakalı yorum yapan Washington merkezli New American Studies adlı düşünce kuruluşu uzmanı Nicholas Heras, "Suriye'deki Amerikan misyonuna bir görev süresi biçilmedi. ABD'nin bölgedeki müdahalesinin önümüzdeki yıllarda da süreceğini düşünebiliriz" dedi. 

Yeni yorum ekle