Ana içeriğe atla

Ankara ile Atina arasında Meriç gerilimi

Medya

Türk askerlerinin, Yunanistan ile Türkiye arasında sınır hattını oluşturan Meriç Nehri'nde bir adacığı işgal ettiğine ilişkin iddialar, Yunan hükümeti tarafından doğrulanmadı ancak tartışmalar giderek büyüyor.

Yunan ve Alman basınında yer alan konuyla ilgili haberler iki ülke arasındaki sınırda yaşanan gerilimi bir kez daha gündeme getirdi.

DW'de yer alan Jannis Papadimitriou imzalıhaber analizde, "Meriç Nehri'nin Türkiye ile Yunanistan arasındaki doğal sınır hattını oluşturduğunu kimse tartışmıyor. İki tarafın da canını sıkan konu ise sınır hattının, herhangi bir insan müdahalesi olmadan da sürekli değişime uğraması" ifadeleri yer aldı. 

Habere göre, Atina Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nün Araştırma Müdürü Konstantinos Filis, "Nehir yatağı zaman içinde değişim gösteriyor. Bu, bölge için olağan bir durum. Sadece bu sebepten dolayı bile sınırda ufak tefek değişiklikler olabiliyor" diyor.

Filis açıklamasında ayrıca, kendine gelen bir bilgiye göre geçtiğimiz aylarda hava şartlarına bağlı olarak Meriç Nehri'nde bir bataklık oluştuğunu ve bu bataklığın daha sonra kuruyarak yaklaşık bir hektar büyüklüğünde bir adacığa dönüştüğünü ifade ediyor.

Söz konusu kara parçasının sınırın hangi tarafında kaldığını tespit etmenin zor olduğunu dile getiren siyaset bilimci Filis, Türk güvenlik güçlerinin Yunan toprağına ayak basıp basmadığını da net bir dille söyleyemeyeceğini belirtiyor.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, eski Başbakan Aleksis Tsipras liderliğindeki sol muhalefet ise, "Türkiye'nin başına buyruk ve saldırgan girişimleri" ile ilgili olarak hükümetten bir tavır beklentisi içinde.

Ancak Yunan Genelkurmay'ı (GEETHA), medyada çıkan Türk askerlerinin taarruzuna dair haberlerin doğru olmadığını bildirdi. Hatta Türkiye ile ilgili konularda bugüne dek son derece sert içerikli haberler yapan sağ çizgideki Dimokratia gazetesi de konuyla ilgili haberini "Yunan toprağı işgal edildi mi?" başlığıyla verdi.

Yunan Dışişleri'nin haftasonunda yaptığı açıklamada ise "Yunan toprakları üzerinde yabancı bir güç bulunmuyor" ifadesi kullanıldı.

Pazar günü Skai televizyonuna röportaj veren Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, Türk askerlerinin Yunan toprağını işgal ettiği yönündeki haberleri "saçmalık" olarak nitelendirdi. Türkiye'nin Yunanistan ile olan sorunlarını devamlı askeri zemine çekmeye çalıştığını öne süren Dendias, Yunanistan'ın bu tuzağa düşmemesi gerektiğini ifade etti.

Yunanistan'ın haftalık gazetelerinden To Vima ise konuyla ilgili haberinde, Türk uzmanlarla, askeri yetkililerinin Meriç Nehri'nin Ferre bölgesinde bir takım ölçümler yaptığını ve bu faaliyetlerin bir ihtimal sadece Türk toprağında gerçekleşmediğini iddia etti.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, "konunun tamamen teknik bir husus olduğu ve bir sınır çatışması olarak değerlendirilemeyeceği hakkında Yunan meslektaşları ile aralarında görüş birliği olduğunu" vurguladı.

Meriç'te yaşananlar bir kez daha dikkatleri NATO müttefiği Türkiye ile Yunanistan arasında artan gerilime çekiyor.

Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçmek isteyen sığınmacıların sayısının artması da iki ülke arasında gerilim yaratan konular arasında bulunuyor. Yunan makamları, Türkiye üzerinden gelen yasa dışı göçü engellemek amacıyla 2012 yılında Meriç hattında, 10 kilometre uzunluğunda üç metre yüksekliğinde dikenli tel duvarı örmüştü.

Geçen Şubat ayında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sınırın başka bir tarafından Yunanistan'a geçmek isteyen sığınmacılar için kapının tek taraflı olarak açıldığını duyurmuş, bunun üzerine buradan Avrupa'ya gitmek isteyen ve Yunanistan tarafına geçen çok sayıda kişi Yunan polisinin ağır müdahalesi ile karşı karşıya kalarak Türkiye'ye dönmüştü.

Yeni yorum ekle