Ana içeriğe atla

Pavel Talabani'nin İbadi'yi ziyareti YNK içerisinde tepkilere yol açtı

Medya

 Pavel Talabani’nin Irak Başbakanı Haydar İbadi ile Bağdat’ta görüşmesi YNK’yi kızdırdığı ve parti içi çelişkileri derinleştirdiği bildiriyor.  

BasNews’in YNK’ye yakın kaynkalardan edindiği bilgiye göre, Pavel Talabani’nin önceki gün Irak Başbakanı Haydar İbadi ile bir araya gelmesi YNK içerisindeki çelişkileri derinleştirdiği ve Kosret Resul Elî’ye yakın kanatı rahatsız ettiği bildiriliyor.YNK içersindeki kaanatta göre Kosret Resul’ün hastalığını fırsat bilen Pavel Talabani Kosret resul’ün yerine göz dikmiş durumda

Öte yandan BasNews’e konuşan YNK’li yetkili Senger Ebdulsamed, Kosret Resul bugün Kürdistan’a dönüyor. Hem YNK içerisinde hem de Kürdistan2daki genel siyasi duruma Kosret Resul’ün rolü ve etkisi kuşskusuz olacaktır” dedi.

Senger Ebdulsamed,YNK’nin kendi içerisinde birliğe ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz Perşembe günü Pavel Talabani başkanlığında YNK’den bir heyet Bağdat’ta Irak Başbakanı Haydar İbadi ile bir görüşme gerçekleştirmişti.  Aynı gün Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel), Goran Hareketi ve Adalet için Demokrasi Koalisyonu’ndan ortak bir heyet İbadi ile görüşmüştü. Sözkonusu görüşmelere iktidar partisi PDK tepki göstermişti.

Öte yandan siyasi partilerin Bağdat ziyaretine ilişkin Twitter hesabından bir paylaşım yapan İbadi’nin danışmanı İhsan Şammari alaylı bir ifadeyle “Kürtlerin Bağdat’ta Hac ziyareti” ifadesini kullanmıştı.

Yeni yorum ekle