Ana içeriğe atla

Bağdat, Araplaştırma politikalarına geri dönüyor

Medya

Irak ordusuna bağlı Dicle Operasyonlar Komutanlığı'nın tartışmalı Kürdistani bölgeleri Araplaştırmak için resmi karar aldığı ortaya çıktı.

Kerkük işgalinin ardından Irak anayasasına göre ‘tartışmalı bölgeler’ olarak tanımlanan Kürdistani bölgelerde Kürtlerin ev ve arazilerinin Araplara verilmesi için Bağdat tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili resmi bir belgeye ulaşıldı.

Irak ordusuna bağlı Dicle Operasyonlar Komutanlığı aldığı bir karar doğrultusunda orduya bağlı 5. Tümen ve federal polis güçlerinden Karatepe, Celevla, Hanekin ve Cebare bölgelerindeki Kürtlere ait tarım arazilerinin, Kürtlerden alınarak "asli sahiplerine" verilmesi istendiği öğrenildi. Belgede, "Karatepe, Celevla, Hanekin ve Cebare’deki ziraat arazilerinin resmi belgelerde asli sahipleri olarak bildirilen kişilere iade edilmesi rica olunur." ifadeleri yer aldı. 

Araplaştırma politikaları, Irak’ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin döneminde başlamış ve bu politika çerçevesinde bazı bölgelerde Kürtlerin mallarına el konulmuş, evleri ellerinden alınmış ve araziler resmi kayıtlarda da bu bölgelere yerleştirilen Arapların adına geçirilmişti.

Yeni yorum ekle