Ana içeriğe atla

'Türkiye, S-400'lerin kurulumuna karşı Libya ve Hafter'i masaya koydu'

Makaleler

Türkiye ile Rusya arasındaki Libya gerilimi, iki ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarının Ankara'da pazar günü gerçekleştirilmesi beklenen görüşmelerin ertelenmesiyle daha da görünür hale gelirken, kulis yazılarında da bu duruma işaret ediliyor.

Hürriyet Gazetesi'nin AKP'ye yakınlığı ile bilinen yazarlarından Abdülkadir Selvi, "Rus bakanların neden gelmediği belli oldu" başlıklı yazısında, "Rusya ile Suriye’de aramıza Esad girdi. Libya’da ise Hafter sorunu yaşanıyor" satırlarıyla meselenin özüne dikkat çekti.

Selvi, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Savunma Bakanı Şoygu’nun Türkiye ziyaretinin ertelendiğini hatırlattı ve Türkiye'nin Libya'da Mısır'ın girişimiyle ilan edilen ateşkesi kabul etmemesine Rus tarafının bir tepkisi olarak zirvenin iptal edildiği yorumunun teyit edildiğine dikkat çekti.

 

"Rusya’nın desteğiyle Sisi ve Hafter tarafından ilan edilen ateşkesi tanımamıştık. 'Ateşkese gerek yok' diyoruz. Kabul etmiyoruz' deniliyor. İki bakanın ziyareti konusunda ise 'Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in münasebetleri çok belirleyici olur' diye açık kapı bırakılıyor" satırlarıyla iktidarın meseleye yaklaşımını özetleyen Selvi, konuya bir de S-400 ayağının eklendiğini ise şu ifadelerle aktardı:

"ABD’den gelen ambargo tehditlerine rağmen Rusya’dan alınan S-400’ler Türkiye’ye getirildi. Akıncı Üssü’ne kurulacak S-400’lerin mayıs ayında aktif hale getirilmesi gerekiyordu. Ama pandemi süreci nedeniyle S-400’lerin kurulumunun yapılmadığı açıklandı. Peki normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte S-400’lerle ilgili çalışmalar başladı mı? S-400’lerle ilgili soruların hepsini sıraladım. İşte aldığım yanıt: ‘‘Alamazsınız’ dediler aldık. ‘Getiremezsiniz’ dediler, getirdik. Kullanacak olan personele eğitimini verdik. Mecrasında devam ediyor” denildi. S-400’ler konusunda iki gelişme önemli:

1. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin gerilmesinden S-400’ler doğrudan etkileniyor. Son dönemde Libya ve Hafter konusunda yaşanan sorunların seyri S-400’lerin aktif hale getirilmesi sürecini de etkileyecek.

2. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler düzeldikçe, S-400’lerin aktif hale getirilmesi gecikiyor.

Resmi açıklamalar işin mecrasında yürüdüğü şeklinde ama Rusya-ABD-Türkiye üçgenindeki gelişmelere bakıp S-400’lerin aktif hale gelme sürecinin uzayacağını görüyorum. Ama henüz S-400’ler aktif hale getirilmeyecek diyemiyorum. Henüz o noktaya gelmedi."

Yazının kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Yeni yorum ekle