Ana içeriğe atla

Zırhlı aracın sivilleri tarama görüntüleri 1 yıl sonra ortaya çıktı

Kuzey Kürdistan

Hakkâri Yüksekova’da Cengiz Topel Caddesi’nde 8 Ekim 2016’da yoldan geçerken 4 sivili öldüren 2 kişiyi yaralayan kobra tipi zırhlı polis aracının kulesinden çekilen görüntüler 1 yıl sonra ortaya çıktı.

Devriye görevi yapan Hakkâri Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne ait 30 A 0593 plakalı Orman kod adlı zırhlı polis aracının kule kısmındaki silahtan ateş edilmesi sonucu, Serhat Buldan, Rahmi Safhalı, Necdet İşözü ve Aydın Tümen isimli siviller yaşamını yitirmiş, Şemsettin Kaya ve Mehmet Ali Kaya ise yaralanmıştı. Olaydan 1 yıl sonra ortaya çıkan görüntülerde araçtaki silahın 3 emniyetinin de açılması, 'atışa hazır' pozisyonda hareket ederek, sivillerin hedef alınması, ardından seri şekilde ateş açılması açık biçimde görülüyor.

Öte yandan olaydan sonra uzaklaştırılan zırhlı aracın 'silahçısı' özel harekât polisi İlyas Mekikli, 8 Ekim 2016’da tutuklanmış, olayın bir kaza sonucu meydana geldiği açıklanmıştı. Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak, sanık polis Mekikli hakkında “Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Yeni yorum ekle