Ana içeriğe atla

TÜİK'ten Türkçe bilmeyen Kürt kadına anket cezası

Kuzey Kürdistan
Türkiye

TÜİK, Türkçe konuşamadığı gerekçesiyle anket sorularına yanıt veremeyen 50 yaşındaki kadına para cezası verdi.

Sahada çalışma yürüten TÜİK, 2015 yılında Batman’da 50 yaşındaki Tenzire Çetin’in evine anketör gönderdi. 

TÜİK Siirt Bölge Müdürlüğü anketörleri, bütçe alanında yürüttüğü anket kapsamında Tenzire Çetin’e sorular yöneltti. Ancak Tenzire Çetin, Türkçe bilmediği için ve okuma yazması da olmadığı için sorulara yanıt veremedi. 

Geçen hafta altı çocuk annesi Çetin’in evine Vergi Dairesi’nden ceza makbuzu geldi. Makbuzda, Çetin’in Siirt TÜİK Bölge Müdürlüğü ekiplerince bütçe anketine katılmadığından ötürü Kabahatler Kanunu kapsamında bin 55 TL ceza verildiği yazıyordu. 

Ankete katılmanın zorunlu olduğu belirtilen makbuzda “TÜİK anketörlerimiz, saha araştırmalarında evlere giderler. Ölüm, hastalık, evde olunmaması durumu hariç, ankete katılım zorunludur. Ankete katılmaması durumunda vatandaşın evine mahkemeden tebligat gider. Yedi iş günü içinde o tebligata yanıt vermesi durumundadır. Tebligata da yanıt vermemiş ise mahkemece Anket Kanunu kapsamında cezaya çarptırılır” ifadeleri yer aldı.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

 

Kaynak
Batmansonsoz
2 Yorum

Yorumlar

Bir TUIK çalışanı olarak böyle bir uygulama olmadığını çok çok iyi biliyorum. Yalan haber yapıp biz kürtleri devlete karşı kışkırtmayın. Bu site artık benim için bitmiştir. 

Yeni yorum ekle