Ana içeriğe atla

PSK ve PAK'ın katılmadığı toplantıdan Kürdistani İttifak deklarasyonu

Kuzey Kürdistan

Diyarbakır’da toplanan ve "Kürdistani İttifak Çalışması" adı altında faaliyetlerini yürütme kararı alan Kürt partilerinin temsilcileri, Ocak ayında bir çalıştay gerçekleştirecek. Açıklanan ortak deklarasyonda “Kürt halkını baskı ve zulme karşı güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz” denildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Kürdistan Demokrat Partisi- Kuzey (KDP-Bakur), İnsan ve Özgürlük Partisi, Azadi Hareketi, Azadi Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP) temsilcileri, Diyarbakır'da dün “ulusal birlik” için yaptıkları toplantının deklarasyonunu açıkladı. Merkez Yenişehir ilçesindeki bir otelde yapılan toplantıya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP milletvekilleri Tayyip Temel ve Nusrettin Maçin ile partilerin temsilcileri katıldı. Deklarasyonun Türkçesini  DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kürtçesini ise İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç okudu. 

Deklarasyon

Açıklanan ve “Kürt halkını baskı ve zulme karşı güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz!” başlıklı deklarasyonun içeriği şöyle: " AKP-MHP iktidarı, var olan yasaları ve uluslararası normları çiğneyerek, halkımızın oyları ile seçilmiş Belediye Başkanları ve seçilmiş meclis üyeleri yerine kayyım atıyor. Böylece yerel demokrasiye ve halkımızın siyasi iradesini seçim yolu ile belirlemesine darbe vuruyor. Açıkça halkımızın iradesini tanımıyor. Kürt siyaset kadrosuna yönelik keyfi gözaltılar, tutuklamalar, sabaha karşı evlere yönelik baskınlar ve tutuklamalar hız kesmeden devam ediyor. Halkımızın ve seçilmiş temsilcilerinin yasal, meşru siyaset yapma hakkını iktidar fiilen ortadan kaldırıyor. 

Burada ve sınır ötesinde yaşananlar halkımızda ve siyaset kadrolarında; öfke birikimiyle birlikte başta ulusal ittifak olmak üzere meşru-yasal zeminde etkili bir şekilde karşı koymak için yeni arayışları da zorunlu kılmaktadır.

Birlikte karşı durmak

Kürdistan parçalarında yaşanan gelişmeler; Kürdistan halkını dünya halklarının ve kamuoyunun ilgi odağı haline getirmiştir. Halkımız lehine güçlü bir uluslararası kamuoyu yaratmıştır. Eğer bizler ortaklaşıp, güçlerimizi birleştirirsek; demokratik, barışçıl ve siyasal mücadelemize yönelik uluslararası kabul ve destek daha da güçlü olacaktır. İçinde bulunduğumuz zorlu koşulların üstesinden gelebilmek için halkımızın talebi, ortaklaşmak ulusal baskı ve zulme, yoksulluk ve ekonomik çöküşe birlikte karşı durmaktır. 

Bu amaçla 05 Aralık 2019 tarihinde aşağıda imzası bulunan siyasi parti ve hareketlerimiz ulusal ittifak gündemiyle toplantı gerçekleştirdiler.

Kürdistani ittifak çalışması

Toplantıda;

I- Kuzey Kürdistan’da Ulusal İttifak yaratmayı; 

II- Kalıcı Ulusal İttifaka varma hedefinde faaliyetlerini ‘Kürdistani İttifak Çalışması’ adı altında sürdürmeyi;

III- Ulusal İttifakın yapısı, çerçevesi, bileşenleri, işleyişi, yol ve yöntemine ilişkin 18-19 Ocak 2020 tarihinde iki günlük bir Çalıştay gerçekleştirmeyi; 

IV- Çalıştay hazırlığının beş kişilik bir komisyon tarafından organize edilmesini; 

V- Ulusal İttifak faaliyetinin başlangıç aşamasında hali hazırda yer almayan tüm Kürdistanî parti ve hareketlerimizin Kürdistani İttifak Çalışması’nın içinde yer almaları için saflarımızın açık olduğunu; kararlaştırdı. 

Ülkemizin, halkımızın duyarlılıklarını, kaygılarını, kazanımlarını dikkate alan Kürdistani İttifak Çalışması olarak; halkımıza, aydınlarımıza, rûspilerimize, tüm sivil toplum örgütlerimize çağrımız, bugün ilk adımını attığımız bu tarihi yürüyüşte bizi görüş, öneri ve eleştirilerinizle destekleyin. Bu yürüyüşü birlikte omuzlayalım, kalıcı Ulusal İttifak hedefini birlikte büyütelim diyoruz. Saygılarımızla… 

Diyarbekir 06 Aralık 2019

 

Azadî Hareketi 

Partiya Azadî

Demokratik Bölgeler Partisi - DBP 

Devrimci Demokrat Kürt Derneği - DDKD 

Demokratik Toplum Kongresi -DTK 

Halkların Demokratik Partisi - HDP 

İnsan ve Özgürlük Partisi – İÖP  

Kürdistan Komünist Partisi - KKP 

Platforma Demokratên Kurd – PDK-Bakur   

Partî Demokrata Kurdistana Tirkîye -PDK-T”

 

Açıklamanın ardından toplantı sona erdi. 

 

Kaynak
Mezopotamya Ajansı
6 Yorum

Yorumlar

PSK ve PAK'ın katılmadığı toplantıdan Kürdistani İttifaki sonra rezil oldular.

 

PSK ve PAK  desifre edin yerleri halka gösterin, onlara yemek ve su vermeyin.

KURDISTAN da rahat etmesinler. Onlari kirik otübüslere bindirin temele ankara, bagdat, sam ve tahrana  gönderin.

 

PSK ve PAK = hain +  ajan örgütler 

Hain akademisiyen olusumlar

 

 

Biji KURDISTAN 

Yaw siz ittifak olsanız ne olacak zaten bu 6 7 gruba oy veren gidip başkasına vermiyor ki kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz Türkiye topraklarından bir milim dahi kürdistan toprağı olamaz ol ma ya cak

Rte ve akp iktidarı zulüm yapsa bu tip toplantıyı ancak abd ve israilde yapabilirdiniz. Bölücü  olan hiçbir  teşekkül  başarıya ulaşamaz yasiyamaz türk milleti buna izin vermez birleşelim birlik olalım güçlü olalım derken sizler kime hizmet ve kölelik ettiğinizi anlamamısa benziyorsunuz  ölüm  ve darmaduman olmanız kaçınılmazdır.biline!

Benim Kürt Türk. Gardaslarim masanın etrafında hiç müslüman müslüman goruyormusunuz  kurdusdan var irakda yerel yönetim on numara yer oraya gitseler bunlar almazlar oraya Barzani uyanık almıyor  bunları. Kurtlukden bahsediyorlar acaba. Benim kurt gardasima ne verdiler çocuklar daha kacirilirken kandirilirken neden toplanipda çocukları kurtarmak için seferber ederek yabmadilar  siz kimi kandırıyorsunuz

 

Yeni yorum ekle