Ana içeriğe atla

Nagehan Alçı: AK Parti eğilimli Kürtler de 'Aslında onların acısına sahip çıkarız ama artık hiçbir şeye inanmaz olduk' diyor

Kuzey Kürdistan
HDP
Türkiye

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Diyarbakır’da HDP il binası önünde oturma eylemini sürdüren ailelerle görüştü. İzlenimlerini kaleme alan Alçı, “anneler konusunda hep olumsuz bir yaklaşım gördüğünü” yazdı. Alçı’ya göre AK Parti eğilimli Kürtler de “Aslında onların acısına sahip çıkarız ama artık hiçbir şeye inanmaz olduk” diyor.

Alçı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

İlk olarak daha önce tanık olmadığım sessizlikle başlayayım. Diyarbakır sokakları bir tuhaf sessiz. Sanki insanların ses düğmesi kısılmış. Ancak araya tanıdık sokunca konuşmaya başlıyorlar. Anneler konusunda önce hep olumsuz yaklaşımlar gördüm.

“İnanmıyoruz, devlet gönderdi onları. Bu bir oyun” minvalinde yorumlar… Ancak daha sonra sohbet örgüt için dağa çıkan gençlerin arkalarında bıraktığı ailelerine gelince ve ben annelerden dinlediklerimi anlatınca “Aslında onların acısına sahip çıkarız ama artık hiçbir şeye
inanmaz olduk” yorumlarını işittim. Bakın bu yorumu yapanların içinde muhafazakar ve AK Parti eğilimli Kürtler de var.

Gençlerde çok ciddi bir güven sorunu var. Resmi otorite ile mesafe açılıyor. Bu çok tehlikeli bir gidiş. Devletin bunu fark etmesi ve kesinlikle önlem alması gerekir. Gazetecilik gördüğünü, kokladığını, tanık olduğunu yazmaktır. Size Diyarbakır’ın sokaklarının genel havasını şöyle anlatabilirim: Evet şehir somut olarak hizmetler bazında ilerliyor. Kalkınma hızlı, devlet cumhuriyet tarih boyunca yapmadığı kadar yatırımı şimdi Diyarbakır’a yapıyor. Yeni havaaalanı muazzam güzel.

Peki insanlar mutlu mu? Hayır! Kayyum kararlarını destekleyen çok az. HDP’ye oy verenler kendilerini hiçe sayılmış hissediyorlar. HDP’ye muhalif olan AK Partili insanlarla da konuştum. Onlar da sandığa güvenlerinin azaldığını söylediler. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun gelin şu Kürt realitesiyle yüzleşelim. Siyasi fikirler ne kadar farklı olsa da Kürt halkının ortaklaştığı bazı konular olduğunu tespit edelim.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Yeni yorum ekle