Ana içeriğe atla

Kayyım'dan iki dilli WC tabelası: Kürtçe'ye yer yok!

Kuzey Kürdistan
Türkiye

Diyarbakır’daki 22 camide tadilat yapıldı ve tuvaletlerin ücretsiz olacağına yönelik Ingilizce ve Türkçe tabelalar asıldı. ‘Çözüm süreci’nde Kürtçe ve Türkçe olarak iki dilli hizmet verilirken, kayyumların atanmasıyla Kürtçe hizmet ikinci plana düştü

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kente bulunan 22 camide tuvaletlerin ücretsiz olduğunu duyurdu. Türkçe ve İngilizce yapılan duyurularda Kürtçe'ye yer verilmedi.

Çözüm süreci döneminde HDP’li birçok belediye iki dilli hizmet verirken, belediyelere kayyumların atanmasıyla Kürtçe hizmet ikinci plana düştü. 

‘Demokratik açılım’ ve ‘çözüm süreci’ döneminde Kürtçe’nin önündeki engeller kaldırılarak, dönemin DTP’li belediye başkanları bölgenin birçok yerinde iki dilli hizmet vermeye başlandı.

Ancak son yıllarda HDP’li Belediyelere atanan kayyumlar, bazı yerlerde Kürtçe tabelaları indirdi.

Kayyumların bu uygulamaları tartışılırken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yeni bir uygulamaya imza attı. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkan vekili Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla Fen İşleri Daire Başkanlığı, merkez ilçelerde yer alan camilerde tadilat çalışması yürüttü.

Vatandaşların ibadetlerini daha temiz, rahat ve sağlıklı bir ortamda yapmalarını sağlamak amacıyla yapılan çalışmada Kayapınar 7, Bağlar 1, Yenişehir 4, Sur ilçesinde 10 olmak üzere toplam 22 büyük camiye sıcak su temini sağlandı.

Aynı çalışma kapsamında camilerin kadın ile erkek WC’lerine, elektrikli el kurutma makinesi, sıvı sabunluk, tuvalet kağıtlığı ve çöp kovaları yerleştirildi. 

İngilizce var, Kürtçe yok

Tadilat işlemlerinin yapıldığı camilere tuvaletlerin ücretsiz olacağına yönelik tabelalar asıldı. Ancak Türkçe ve İngilizce yazılı tabelalarda Kürtçe’ye ver verilmemesi dikkat çekti. 

22 camide yürütülen çalışmaların ardından tuvaletlerin temizliği ve tüm bakımı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz...

 

15 Yorum

Yorumlar

İngilizler camiye çok geldikleri için İngilizce yazıyor. Kürtler 20 milyoncuk ne gerek varki. Nasılsa kürt kardeşlerimiz alınmazlar. Ama İngiliz dostlarımıza ayıb etmiş oluruz. ?

Çok yersiz bir şey kayyum bey İngiliz in cami de işi ne yok din kardeşimi diyecez yanlı bir şey takdiri halk verir inşallah o bölgedeki İngilizlerin oyunu seçimlerden alırsın tabi bölgede yaşayan İngiliz sayısında bilmiyoruz gerçi

 

Bari tuvette rahat bırakın yakında kürtler sıçmasın da diceksiniz helal başkanım tebrikler çok iyi birsey yaptınız sonra oy için ağlarsınız seçim zamanı gerçi onada gerek yok birilerinin hakkıyla geldiği yerden indirilmesi daha hoş oluyor siz de haklısınız 

Onlar samimiyetten uzak , hilekar, duzenbaz, şeytanın arkadaşları,  yalancilar. Başta Çanakkale olmak üzere ülkemin hertarafinda / bu ülke için kanı dökülen ve kan döken musluman kürdün dilinin  bu ulkeye dusman gavur ingilizin dili kadar değer vermiyor  kayummlarve sahipleri.her tarafta arapça tabela ama kürtçe ye gelince yasak 

Kendine saygı, sevgi ve değer vermeyen bir halk veya kişi, başkasından ne saygı, ne sevgi ve nede değer beklemesin. Ulan biz üç beş kuruşun peşinde koşan insanlarız, paradan bahs etsin herşeyimizi satarız, işte oylarıda öyle sattık. Ve şimdi başımıza ahkâm kesildiler. Madem oyu sattın karşılığında parayı aldın o zaman koydukları kanunları ve yasaları da kabul et. Hiç bir zaman kendi başına gelen belâ için başkasını suçlama.

Kendine saygı, sevgi ve değer vermeyen bir halk veya kişi, başkasından ne saygı ne sevgi ve nede değer beklemesin, Ulan biz para için  herşeyimizi satarız, işte oylarımızı da öyle sattık. Sen parayı alırken güzeldi değil mi herşey şimdi de koydukları kanunları ve yasaları da kabul et. Saygı göster kürtçe yazılmadığı için. Başına gelen belâ için başkasını suçlama, çünkü o belânın tek suçlusu sensin.

Hey geri zekalı kayyım ingilizlermi gelip camide namaz kılacak Diyarbakır'ın halkı kürdü de var türküde bu iki dil olması gerekiyor

 

 

Adamlar da haklı ingilizler onların dostu. Kürtçe nedir. Atatürk zamanından beri bunlar almancı ingiliz firansız yakında kendi dillerini de unutup ingilizce konuşacaklar. Ne din kaldı. Ne dil.

turkce bilmeyen mi var, bilmeyenler icin de ingilizce yazilmis. Biri resmi dil digeri uluslararasi ortak dil. sorun nedir? oraya kurtce yazmak insanlari aşsagilamaktir asil. sen cahilsin, yasadigin ulkenin resmi dilini bile bilmiosun demektir

Yeni yorum ekle