Ana içeriğe atla

Kaplan’dan Leyla Zana tepkisi: Gücünüz, kudretiniz sadece Kürtlere işliyor

Kuzey Kürdistan

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliği devamsızlık gerekçesiyle düşürülmesine tepki gösteren eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Meclise aylarca gelmeyen yirmi AKP’li sayarım. Gücünüz, kudretiniz sadece Kürtlere işliyor..!” dedi.

Geçtiğimiz günlerde kişisel Twitter hesabı üzerinden HDP Eş Genel Başkanlığı’na aday gösterilecek isimlere dair  “Sakın bir Türk, Demirtaş’ın yerine göz dikmesin” açıklamasında bulunan Kaplan’a yönelik sosyal medyada ‘Irkçılık’ tartışması başlamıştı. Bu tartışmaların ardından dün HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliği devamsızlık gerekçesiyle düşürülmesine tepki gösteren Kaplan yine Twitter hesabından "Kürtlere ırkçı diyen tüm zevatlara, belki utanırsınız. Meclise aylarca gelmeyen yirmi AKP’li sayarım. Gücünüz, kudretiniz sadece Kürtlere işliyor..!” dedi.

Ne olmuştu?

1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, TBMM’de yemin ederken “Türk milleti” yerine “Türkiye milleti” deyince geçici TBMM Başkanı Deniz Baykal yemini geçersiz saydı. Zana tekrar yemin etmesi çağrısına da uymadı. Yemin etmediği için Yasama çalışmalarına katılamayan Zana hakkında devamsızlık çizelgesi tutuldu. Bu süreçte sekreteri ve odası da alınan Zana hakkında devamsızlık gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesi için komisyon süreci işletildi. Anayasa Karma Komisyon’un kararı da devamsızlık nedeniyle düşürme yönünde oldu. Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesinde son söz Meclis Genel Kurulu’ndaydı. Genel Kurul da düşürülme yönünde oy kullandı.

Vekilliği düşürülen HDP’li sayısı 6 oldu

26.Yasama döneminde ilk olarak 21 Şubat 2017 tarihinde HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği düşürüldü. Daha sonra sırasıyla Nursel Aydoğan, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk, Besime Konca’nın milletvekilliği düşürüldü. Zana ile birlikte bu sayı 6’ya yükseldi. HDP’nin milletvekili sayısı 53’e düştü.

Yeni yorum ekle