Ana içeriğe atla

HDP'li Taşçıer'in umudu Erdoğan'ın 30 Mayıs'ta yapacağı konuşma

Kuzey Kürdistan
Türkiye

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, “Açlık grevlerinin sonlandırılması ve İstanbul seçimleri arasında ilişki olmadığını" dile getirdi ve Erdoğan'ın 30 Mayıs'ta TBMM'de yapacağı konuşmayı beklediklerini vurguladı.

Rûdaw’a konuşan İmam Taşçıer, açlık grevlerinin 7 ay önceden başladığını hatırlattı ve açlık grevlerinin bitirilmesi ile İstanbul seçimlerinin birbiriyle ilişkilendirilmemesi gerektiğini ifade etti.

Taşçıer, sözlerine şöyle devam etti

“Eylemciler Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını istiyorlardı. Öcalan’ın avukatları 22 Mayıs’ta kendisiyle ikinci kez görüştü ve Öcalan’ın açlık grevlerinin bitirilmesi talebinde bulunduğunu belirttiler. Öcalan’ın mesajından sonra Leyla Güven, milletvekilleri, tutuklular ve diğer eylemciler grevi sonlandırdı.”

Taşçıer, yeni bir çözüm sürecinin başlamasına ilişkin olarak da, “Öcalan, 2 Mayıs’taki görüşmede, ‘2013 yılındaki süreçteyiz ve herkes çözüm sürecinin 2013 yılında başladığını biliyor. Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasından da bu beklenebilir. Ancak biz Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Mayıs’ta TBMM’de yapacağı konuşmayı bekliyoruz. Çözüm sürecinin başlamasıyla ilgili olmasını umut ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yeni yorum ekle