Ana içeriğe atla

HDP'den Tüm Kürt partilerine çağrı seçimde beraber hareket edelim

Kuzey Kürdistan

HDP Milletvekili İmam Taşçıer yaptığı açıklamada Kürt partilerine çağrı yaparak seçimde beraber hareket edelim dedi.

HDP Milletvekili İmam Taşçıer yaptığı açıklamada Kuzey Kürdistanın Kürt partilerine çağrı yaparak seçimde beraber hareket edelim dedi. Rûdaw'dan Maşallah Dekak'ın haberine gör;e HDP seçimde diğer Kürt partileri ile ulusal bir cephe kurmak istediğini beyan etti. 

HDP Diyarbakır Milltevekili İmam Taşçıer yaptığı açıkalamada "Eğer Kuzey Kürdistan'da birlik kurulabilirse, bu Güney, Batı (Rojava) ve Doğu Kürdistan'da da etki edecektir. Onun için bu teklifi tüm Kuzey Kürdistanlı partilere sunmaya hazırız. Beraber çalışmalar yapalım, seçimlerde de bu gerçekleşebilir." dedi.

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) HDP'den gelen bu öneriyi sıcak karşıladı. PSK açıklamasında; yerel seçimlerde birlik olunabileceğini, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Kürt cephesini kurmak gerektiğini belirtti.

PSK lideri Mesut Tek açıklamasında "Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde Kürdistani bloğun kurulabileceğini ve Türk tarafları ile görüşmeler yapılabilir." dedi.

HDP'den gelen "birlik" açıklamasına olumlu bir cevap da PDK-Bakur'dan geldi. PDK Bakur Başkanı Sertaç Bucak yaptığı açıklamada; "Prensip ve siyasi olarak insan hiç bir zaman hayır diyemez. Prensip olarak demokratik ve ulusal konularda anlaşılabilinirse insanlar beraber her şeyi yapabilir. Bunlardan biri de seçimlerdir." şeklinde konuştu.

Uzun zamandır birlikte hareket eden PAK, PDK-Bakur, PSK, ÖSP ve Azadi Hareketi bu konuyu bir toplantıda değerlendirecek. 

Yeni yorum ekle