Ana içeriğe atla

HAK-PAR’dan Kürt birliğine dair ‘milli mutabakat’ çağrısı

Kuzey Kürdistan

HAK-PAR Genel Başkanı Latif Epözdemir, Kürtlerin birliğinin sağlanması için ortak ve milli bir mutabakatın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) HAK-PAR Genel Başkanı Latif Epözdemir, Diyarbakır Barosu Lokali’nde gazetecilerle bir araya geldi. Geçen hafta gerçekleştirdikleri 8'inci kongrelerinin ardından önemli kararlar aldıklarını paylaşan Epözdemir, Kürt ulusal birliğinin kendileri için önemli olduğunu kaydetti.

4 parçada yaşayan Kürtlerin gördüğü zulüm karşısında devletlerin sessiz kaldığını söyleyen Epözdemir, "Kimse Kürtlerin özgürlüğünün önüne geçemez. İran'da Kürtler idam ediliyor. Başur'daki referandum kararına saldırı gerçekleştirildi. Suriye'de Kürtlere emperyalist güçler eliyle bir saldırı gerçekleştirildi. Türkiye'de Kürtlerin inkarını esas alan faşizan bir durum mevcut. Bunun derhal sona erdirilmesi gerekiyor. Bunun için bize görev düşüyor" diye konuştu. 

Türkiye’de oluşturulan tekçi zihniyetin devam etmesi halinde sorunların artarak devam edeceği uyarısında bulunan Epözdemir, tekçi zihniyet yerine demokratik, özgürlükçü bir sistem ile ancak sorunların önüne geçilebileceğini vurguladı. 

Epözdemir, "Çatışma, zulüm ve baskı yerine barışın esas alındığı bir durum halkın önüne konulmalı. Federasyon talebi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de uygulamaya geçirilebilir” dedi. 

Epözdemir, Kürtlerin kazanımlarına yönelik yüz yıllardır devam eden saldırılar önüne ise ancak “milli birlik” ile geçilebileceğini ifade etti.

Kürtlerin birliğinin çok önemli olduğunu kaydeden Epözdemir, "Ortak ve milli bir mutabakat oluşturulması gerekiyor. Niyet önemli ancak birlik için somut adımlar atılmalı" diye konuştu.  

1 Yorum

Yorumlar

dêğêrli gênêl başkan kulağa hoş gêlên şêyler şoylemis ancak gönül isterdi oda tüm kürdi Programlı partilerde bu dileklerine öncê kêndi partilerinde şiar edinselerdi gênêl başkanı olduğu parti 17 yıllık ömrümde 9 kês yani ortalama hêr 20 ayda bir gênêl başkan degistirerek siyasi partiler ortalamasınin çok üstündê bir pêrformans sergilemis bunun yanında içindê bir çok yêni siyasi parti cikarmıstir şimdi bunlari hatirlayip dusununce turklerin dinime küfür êdên bali musluman olsa sözü aklıma gêliyor ama yinê dê inşallah birlik olur diyelim  

Yeni yorum ekle