Ana içeriğe atla

Diyarbakır'da Kürtçe yön tabelaları da kaldırıldı

Kuzey Kürdistan

Çift dilli tabelalar indirilerek, yerine sadece Türkçe yazan tabelalar takıldı

Diyarbakır'ın cadde ve bulvarlarında yön tarif eden çift dilli tabelalar indirilerek, yerine sadece Türkçe yazan tabelalar takıldı. 

DBP'li belediye döneminde iki dilli olarak düzenlenen anayollar üzerinde bulunan yön tabelaları sadece Türkçe olacak şekilde yeniden düzenlendi. Şehrin birçok noktasında bulunan Kürtçe tabelalardan daha önce "Yeniköy Mezarlığı (Goristana Yenîkoyê)" yönünü gösteren tabela indirilerek yerine üzerinde sadece "Yeniköy Mezarlığı" yazan tabela asıldı. 
 
Yine daha önce Zümrütkent Caddesi'nde bulunan ve üzerinde "Mardin (Mêrdîn), Batman (Êlîh)" yazılı tabelalar, 75 Metre Yol üzerinde "Urfa (Riha)" yazılı tabelalar da yerinden sökülerek üzerinde sadece "Mardin, Batman, Şanlıurfa" yazılı tabelalar asıldı. "Caddeya Mehmed Uzun" tabelasının yerine "Mehmed Uzun Caddesi" yönünü gösteren ve tek dilden oluşan tabela asıldı. 
 
Kentin birçok noktasında bulunan çok dilli tabelalar tek dil olarak yeniden yerine takıldı. Benzer şekilde kentte 75 Metre Yol ve Elazığ Caddesi gibi işlek tüm caddelerdeki birçok Kürtçe tabela indirildi. Çok dilli tabelaların AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen ay Diyarbakır'a yaptığı ziyaretten sonra kaldırıldığı iddia ediliyor. 

Yeni yorum ekle