Ana içeriğe atla

Batman'da Polisler sahneyi bastı,Kürtçe şarkı söylemek yasak dedi,Kürtçe şarkı söyleyen sanatçının elindeki mikrofonu aldı

Kuzey Kürdistan

Polis Batman’da bir kafeyi basarak Kürtçe şarkı söyleyen sanatçı Dodan’ın elindeki mikrofonu aldı.

Batman’da polis, O Ses Türkiye yarışması şampiyonu Kürt sanatçı Dodan’ın dün akşam bir kafede katıldığı gecede Kürtçe şarkı söylediği sırada mekanı basarak Kürtçe şarkı söylemenin yasak olduğunu söyledi.

Kürt sanatçı Dodan sahnede “Ey dilberê” parçasını söylerken elinden mikrofonu alan polis, “O Ses Türkiye yarışmasında yasak olduğu gibi Batman'da da yasak Kürtçe söylemek” dedi.

Mikrofonu elinden alan polise tepki gösteren Dodan ise, “Siz bir vatandaşsınız ben de bir vatandaşım. Sizin yasal haklarınız olduğu kadar benim ki de var: doğru mu. Siz burda görev alabiliyor olabilirsiniz, bende İstanbul’dan buraya konser için geldim. Sizin benim elimden mikrofonu çekmeye hakkınız yok. Ben 42 yaşında bir adamım. Senden daha büyük bir adam olarak söylüyorum. Sen benden çok gençsin” diye konuştu.

Olaya tepki gösteren CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ey Dilbere'yi türküsünü Batman'da söylerken, O ses Türkiye birincisi Dodan'ın elinden mikrofon bir polis amiri tarafından alındıysa, bana düşen görevde bu hak ihlalini protesto etmek için Meclis'te bu türküyü bütün Türkiye’ye dinletmek olacak” ifadelerini kullandı.

6 Yorum

Yorumlar

Yazıklar olsun yirminci yüz yıldayız başka ülkeler teknoloji devrimi yapar uzayı fetederken Türkiye hala kürtçeyi yasaklamaya çalışıyor yazıklar olsun bu çürük zihniyete 

Bu ülkede Kürtçe devlet televizyonu var. Her gün Kürtçe şarkılar yayınlar yapılıyor. 

Bu haberin doğru olma ihtimalini okuyanların vicdanlarına bırakıyorum 

Yeni yorum ekle