Ana içeriğe atla

Sınır Muhafızları: "Her türlü olasılığa karşı hazırlıklıyız!"

Kurdistan

Zaho’da sınır bölgesine konuşlanan birliğin komutanı Tuğgeneral Diler Ferzende Zebari, Bağdat hükümetinin konu hakkında Ankara’yı bilgilendirdiğini söyledi. Zebari, “Hertürlü olasılığa karşı hazırlıklıyız” mesajı verdi.

Irak Sınır Muhafızları 1’inci Birliği Komutanı Tuğgeneral Diler Ferzende Zebari, “Türkiye’nin sınır bölgelerinde operasyon başlatmasının ardından Irak Başbakanlığınca görevlendirilen bir heyet sınır bölgelerinde incelemelerde bulundu. Daha sonra Sınır Muhafızları’nın Zaho sınırında bazı stratejik bölgelerde harekete geçmesi talimatı verildi” dedi.

Derkar ve Batifa kasabalarına konuşlandıkları belirten Zebari, birliğin tamamen Kürt askerlerden oluştuğu bilgisini paylaştı. Zebari, “Bölgedeki stratejik yerlerde mevzilendik. Burada kalıcı olacağız. Her türlü olasılığa karşı da hazırlıklıyız” ifadelerini kullandı.

Peşmerge Bakanlığı ile koordine halinde olduklarını ifade eden Tuğgeneral Zebari, “Bağdat hükümeti sınıra askeri birliklerin yerleşitirileceği konusunda Türkiye’yi bilgilendirmiş” diye konuştu.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 15 Haziran’da Kürdistan Bölgesi’nin Haftanin bölgesine “Pençe-Kartal”, 17 Haziran’da da “Pençe-Kaplan” Operasyonu adıyla yeni bir harekât başlatıldığını bildirmişti.

Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Babekir Feqê, TSK’nın 20 ile 40 kilometre, İran ordusunun da 10 kilometre kadar Kürdistan Bölgesi sınırları içerisine girdiklerini belirtmişti.

TSK’ya ait birlikler şu ana kadar Batifa bölgesinin 12 stratejik yerinde konuşlandıkları belirtiliyor.

 

 

Rudaw

Yeni yorum ekle