Ana içeriğe atla

Uluslararası Af Örgütü'nden Tuzhurmatu açıklaması

Kurdistan

Uluslararası Af Örgütü(Amnesty) Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf bir açıklama yayımlayarak, Tuzhurmatu'da yaşananları araştırmak için komite kurulmasının olumlu bir adım olduğunu söyledi.

Irak Parlamentosu, Kerkük’ün 65 kilometre güneyinde bulunan Tuzhurmatu'dayaşananları araştırmak üzere bir komitenin kurulmasına karar vermişti. Komite, İran destekli paramiliter örgüt Haşdi Şabi'nin ilçeye girmesinin  ardından yaşanan hak ihlallerini araştıracak.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf bir açıklama yayımlayarak,  komitenin kurulmasının olumlu bir adım olduğunu söyledi. 

“Tuzhurmatu’da yaşanan ihlallerin mağdurlarına adalet sağlanmasını güvence altına alabilecek olan bu adım, gelecekteki olası ihlaller ve istismarlara yönelik caydırıcı bir unsur da olabilir." denilen açıklama yapılacak araştırmaların şeffaf olması gerektiğine vurgu yapıldı.

“Irak hükümeti, komitenin yaptığı araştırmanın kapsamlı, etkin ve şeffaf olmasını, mağdurlara eksiksiz onarım sağlanmasını ve komitenin bulgularının kamuoyuna sunulmasını güvence altına almalıdır. Bireysel cezai sorumluluğun bulunduğunu gösteren kanıtlar soruşturulmak üzere yargıya iletilmelidir,” diyen Maalouf, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Yerinden edilen aileler, bir daha evlerine geri dönüp dönemeyeceklerini bilmeden aylardır korku içinde yaşıyor. Yetkililer sorumlulardan hesap sormak için hızlı hareket etmeli ve ailelerin Tuzhurmatu’ya güvenli geri dönüşlerini güvence altına almalıdır.”

Yeni yorum ekle