Ana içeriğe atla

Şengal Kaymakamı :Şengal’de yabancı bir gücün varlığı, Irak hükümetinin ayıbıdır

Kurdistan

Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, Şengal’de sadece insanların değil, coğrafaya ve ekonominin de soykırıma tabi tutulduğunu belirterek, “Şengal’de yabancı bir gücün varlık gösterip vatandaşların evlerine dönüşüne engel olması, Irak hükümetinin ayıbıdır” dedi.

Birleşmiş Milletler’in (BM), Ezdi soykırımıyla ilgili araştırma yapan heyetinin, işlenen suçlarla ilgili yeni belgelere ulaşmasıyla ilgili K24’e değerlendirmelerde bulunan Şengal Kaymakamı Mehma Xelil, “Şengal’de sadece insanlar değil, coğrafya, ekonomi ve Şengal’in geleceği de soykırıma uğratıldı. BM heyetinin bir araştırma yapması çok iyi bir şeydir. 2 milyon görüşme yapmışlar ve ellerine telefon numaraları geçmiş ki bazıları IŞİD’lilerin numaraları. Bu kişiler sakallarını kesip entarilerini değiştirmişler. Kimi Irak ordusuna kimisi de Haşdi Şabi’ye katılmış. Geceleri sivil, gündüzleri  IŞİD’li oluyorlar” ifadelerini kullandı.

700 Ezidi genç kızın, Şengal bölgesinden olan ve şu Musul’da ikamet eden Arap aşiretlerce alındığını bildiklerini söyleyen Kaymakam Xelil, “Ezdilerin başına gelenler, 20. Yüzyılda hiç kimsenin başına gelmemiştir. Dini bir azınlığı koruyamayan büyük güçler ve Birleşmiş Milletler için bu bir ayıptır” diye konuştu.

Ezdilerin Şengal’e dönememesiyle ilgili ise Mehma Xelil, şunları kaydetti:

“Şengal Dağı’nda yabancı bir gücün tünel ve delikler açarak Ezidilerin kendi topraklarına dönmesine engel olan bir gücün varlığı, Irak hükümetinin ayıbıdır. Iraklı olup Irak’a dönen  IŞİD’li ailelerin bile haklarını elde ettiğini biliyoruz ancak Şengalliler ve Ezdiler haklarını alamıyorlar.”

Associated Press’in haberine göre, BM araştırma heyeti, soykırım suçları tanıkları ve Ezdi mağdurlarla 2 milyondan fazla telefon görüşmesi yaptı ve bu görüşmeler sonucunda yeni belgelere ulaştı.

Yeni yorum ekle