Ana içeriğe atla

Sağlık Bakanlığı: "Böyle giderse büyük felaket yaşanır!"

Kurdistan

Sağlık Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi’nde artan yeni tip coronavirüs (Covid-19) vakalarına dikkat çekerek, durumun bu şekilde devam etmesi halinde büyük bir felaketin yaşanacağı uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Kadir, “Coronavirüs vakalarında artış sürüyor. Şu an Kürdistan Bölgesi’ndeki hastanelerde 3 bin 811 coronavirüs hastası tedavi görüyor” dedi.

Tehlikenin, semptom göstermeyen vakalarda olduğunu vurgulayan Muhammed Kadir, “Tespit edilen vakaların haricinde elbette hastalığı belirtisiz geçiren vakalar da var. Semptom göstermeyen ve virüsü bulaştıran vakalar var. O yüzden durum böyle giderse büyük bir felaketin yaklaşacağını söylüyoruz” diye konuştu.

“Coronavirüsle mücadele şu an bireysel bir mücadeledir” diyen Muhammed Kadir, “Bu mücadele sadece Sağlık Bakanlığı üzerinden çok zor olur” ifadesini kullandı.

Muhammed Kadir, vaka artış hızının bu şekilde sürmesi halinde durumun Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünden çıkacağını, bu yüzden vatandaşların sürecin akıbetini belirleyeceğini ifade etti.

Rusya’da geliştirilen aşının Irak’a gönderilmesi konusuna da değinen Kadir, “Rusya, daha önce influenza tedavisinde kullanılan bu ilaçla deneyler yapmış ve olumlu sonuçlar elde etmiştir. Şimdi yerli firmaların üretime geçmesini bekliyoruz. Bakanlık olarak ilacın kalitesine önem veriyoruz” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nde Haziran ayı itibariyle vakalarda artış yaşandı. Toplam 5 bin 672 kişi virüse yakalanırken, 186 kişi hayatını kaybetti. 1675 kişi ise hastalığı yenmeyi başardı.

 

K24

Yeni yorum ekle