Ana içeriğe atla

Rojava'daki savaşı konu alan belgesele, İspanya'dan ödül

Kurdistan
Rojava
Avrupa

İspanya’da yaşayan Kürt sanatçı Gani Mirzo’nun hazırladığı ‘Savaş sonrası armoni’ belgeseli, Barcelona’da düzenlenen Uluslararası Engeliler film festivalinde en iyi belgesel olarak ödüllendirildi.

Katalonya’nın başkenti Barcelona’da her yıl 26 Kasımda düzenlenen Uluslararası Engeliler film festivalinde bu yıl Gani Mirzo imzalı ‘Savaş sonrası armoni’ belgeseli ödüle layık görüldü.

Gani Mirzo, “Festivalde 4’üncü ödül ‘Savaş sonrası armoni’ belgeseline verildi. Toplam 600 belgesel ve kısa film rekabetli bir yarışa girdi. Sonuç olarak ‘Savaş sonrası armoni’ birincilik derecesini elde etti” dedi.

Rajava’daki savaş ve sanat belgeselin ana teması olarak ön plana çıkarken sanatçı burada sanatın savaş durumundaki önemi ve rolünden bahsetmektedir. Belgeselin teması hakkında konuşan Mirzo, “Müzik ve sanatla savaşın çirkin yüzünü gizlemeye çalıştık” diye konuştu.

Yapımını Rûdaw Medya Grubunun üstlendiği belgesel Arjantin uyruklu iki yönetmen tarafından 1 yılda çekildi.  

Raka, Kamışlo ve Kobani gibi kentlerde çekilen belgeselde Ermeni ve İspanyol müzisyenlerde rol aldı.

Gani Mirzo kimdir?

1968 yılında Rojava’nın Kamışlo kentinde doğan Gani Mirzo Halep’teki konservatuarda iki yıl müzik eğitimi aldıktan sonra doğduğu kente dönerek müzik öğretmenliği yaptı.

Müzik eğitimi için 1993 yılında İspanya’ya gitti. Yaklaşık 26 yıldır Barcelona’da yaşayan sanatçı, bir çok sanat dalında çalışmalar yürütüyor.

 

Yeni yorum ekle