Ana içeriğe atla

PAK: Barzanilerin Enfali’ni gerçekleştiren katilleri lanetliyoruz

Kurdistan

Barzan Enfali’nin 37’inci yıldönümü vesilesiyle PAK’tan yapılan açıklamada, “Barzanilerin Enfali’nde şehit edilenleri ve tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyoruz” denildi.

Kürdistan Özgürlük Partisi PAK Basın ve İletişim Bürosu, Irak’ta Baas rejimi tarafından Barzani aşireti mensuplarına yönelik katliamın 37’inci yıldönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı.

“31 Temmuz 1983’te Saddam Hüseyin Rejimi tarafından Barzanilerin toplu soykırımı olan Barzanilerin Enfali başlatıldı” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“7 yaşından 85 yaşına kadar Barzani aşîretler topluluğu mensubu 8000 erkek Saddam Rejimi tarafından Barzan Bölgesi’nden toplatılarak, Hewlêr’e bağlı Kuştepe ilçesinde bulunan Kudus ve Kadisiye Toplama Kamplarına getirildiler. Günlerce aç ve susuz bırakılan Barzani aşiretler topluluğu mensubu binlerce insan arasından 8000 erkek belirsiz bölgelere götürülüp katledildi.

Bugüne kadar da çok az sayıda insanın dışında bu 8000 kişinin akibeti bilinmemektedir. 8000 insan toplu bir soykırımla katledildiler.

8000 Barzani erkeğinin toplu soykırımı olan Barzaniler Enfali'nin 37. Yıldönümünde Barzanilerin Enfali’nde şehit edilenleri ve tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyoruz.

Barzanilerin Enfali’ni gerçekleştiren tüm katilleri bir kez daha lanetliyoruz.”

Yeni yorum ekle