Ana içeriğe atla

Mesrur Barzani: Kürdistan’ın, anayasal haklarının ihlal edilmesini kabul etmeyeceğiz

Kurdistan

 Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin haklarının ihlal edilmesini kabul etmediğini söyledi.

 

Güvenlik Konseyi Müsteşarlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, Mesrur Barzani bugün Avrupa Birliği’nin (AB) Bağdat Büyükelçisi Ramon Blecua ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

 

Görüşmede, bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra Bağdat ile Erbil arasında yaşanan durumlar değerlendirildi.

 

Bağdat ile Erbil arasında meydana gelen siyasi ve askeri gelişmelere değinen Mesrur Barzani’nin, Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat ile mevcut sorunların kalıcı ve barışçıl yöntemlerle çözmeye hazır olduğunu belirtti.

 

Barzani, “Kürdistan’ın, anayasal haklarının ihlal edilmesini kabul etmeyeceğini” söyledi.

 

Kürt halkına karşı yapılan tarihsel haksızlıkların tekrarlanmaması için mevcut sorunların kalıcı ve köklü bir şekilde çözülmesi gerektiğine işaret eden Mesrur Barzani, Erbil ile Bağdat arasında başlayacak müzakere sürecinde krizin derinleşmesini engellemek için uluslararası toplumun arabuluculuk konusunda aktif rol üstlenmesini diledi.

 

Görüşmede Ramon Blecua ise, Irak Anayasası çerçevesinde Erbil ile Bağdat arasında doğrudan diyaloğun en kısa sürede başlamasını desteklediğini belirterek, iki taraf arasında yaşanan uyuşmazlığın bir an önce son bulmasını umut etti.

Yeni yorum ekle