Ana içeriğe atla

Mazlum Ebdi, Başkan Barzani'den beklentisini açıkladı

Kurdistan

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobanê, Rojava Kürdistanı’ndaki Kürt siyasi partilerinin yakınlaşması konusunda Başkan Mesud Barzani’nin rolünün önemli olduğunu söyledi.

DSG Genel Komutanı Mazlum Kobanê, K24’e verdiği özel röportajda, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve diğer Bölge yetkilileriyle ilişkilerinin iyi olduğunu, bu ilişkilerin daha da iyi olmasını istediklerini kaydetti.

Başkan Barzani’nin Rojava Kürdistanı’nda üzerindeki rolüne dikkat çeken DSG komutanı, Kürt siyasi partilerinin bir araya gelip birlik olmaları için Başkan Barzani’ye büyük bir görev düştüğünü ifade etti.

Mazlum Kobanê ayrıca, Kürdistan’ın diğer parçalarındaki parti ve hareketlere ulusal bir toplantının gerçekleştirilmesi için de çağrıda bulunarak, “Rojava’yı savunmak ulusal bir görevdir” dedi.

Ulusal toplantının yakın bir zamanda gerçekleşmesi gerektiğini de ifade eden Kobanê, şöyle konuştu:

“Şimdi Kürdistan’ın diğer parçalarının, Rojava Kürdistanı’na yardım etmeleri için adım, buradaki partilerin bir araya gelmesiyle olur. İlk iş onlara düşüyor. Sonra Kürdistan'ın diğer bölgeleri de yardım etsin. Biliyoruz gerginlikler ve krizler var. Bunlar yeni bir durumlar değildir. Bu son savaştan önce de bu gerginlikler vardı, DSG’den önce de vardı, YPG oluşmadan önceden de vardı. Hatta PYD ve TEV-DEM arasında da zaman zaman krizler var. Rojava’daki siyasi hareketlerimiz hiçbir zaman birlik olmadılar. Ama bu kalıcı olmamalı. Ayrılıklar elbette olacak ama Rojava’nın savunması ulusal bir meseledir ve tüm parti ve hareketler birlik olmalı.”

Suriye rejim güçlerinin Rojava Kürdistanı’nın bazı sınırlarına yerleşmesiyle ilgili olarak da Mazlum Kobanê, “Rejim güçleri bölgedeki şehirlerin merkezlerine girmeyecekler. Sadece güvenliği sağlamak için sınırda duracaklar. Ayrıca Özerk Yönetim de olduğu gibi kalacak” şeklinde konuştu.

 

Yeni yorum ekle