Ana içeriğe atla

Kürt Sanatçılar'dan 'Kürdistani Birlik' çağrısı

Kurdistan

Dünyanın farklı bölgelerindeki Kürt sanatçılar Almanya’da bir araya gelerek, Kürt siyasi tarafların ulusal çıkarları doğrultusunda birlik çağrısı yaptı.

Kürt sanatçılar, Almanya’nın Köln kentinde dün bir araya geldi. Toplantıya dünyanın farklı bölgelerinde çok sayıda Kürt sanatçı katıldı.

Toplantıya ilişkin Rûdaw’a konuşan Şivan Perwer, bölgede yaşanan son siyasi gelişmelere dikkat çekerek, mevcut durumda Kürtlerin birlik olması gerektiğini belirtti.

Kürt sanatçılar olarak partisel, düşüncel ve ideolojik düşüncelere karşı seslerini yükseltmek istediklerini belirten Şivan Perwer, “Kürt halkı ve tüm siyasi tarafların artık farklı düşünce ve anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak, bir masada toplanmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Mevcut durumda Kürtlerin birlik olmaya çalışması gerektiğini belirten Perwer, sözlerine şunları ekledi:

“Artık tüm tarafların kenetlenmesi gerekiyor. Dünyadaki tüm halklar gibi birleşerek, yaşanan zorluklara birlikte karşı çıkmaları gerekiyor. Ulusal kongrenin yapılması gerekiyor. Tüm taraflar fark gözetmeksizin ulusallık çatısı altında birleşmelidir. Şayet birleşemeseler halkımızın karşılaştığı sorunların üstesinden gelinmesi çok zordur.”

Şivan Perwer, başka bir amaçlarının da Kürt sanatçılarının sesinin yükseltmesi olduğunu kaydederek şöyle dedi:

“Sanatın tüm alanında Kürt sanatının ve sanatçının sesinin yükselmesini istiyoruz. Milletler kültür ve sanatlarıyla varlık gösteriyor. Bu amaç doğrultusunda bazı konferanslar düzenleyeceğiz. Sanatın tüm dallarında çalışan sanatçılarımız burada toplanacaktır. Toplantılarımızda sorunlarımızı ve Kürt sanatını tartışacağız.”

 

20 Yorum

Yorumlar

Almanyada biraraya geliceğinize Diyarbakırda biraraya gelin ülke dışından ahkâm kesmek kolay, gel ülkene burda yürüt çalışmanı. Yok efendim "mücadelenin koşulları uygun degilmiş"derler, ya zaten koşulları iyi olmayan yerde mücadele ediceksin Almanya Belcika Fransa mı yok sayıyor kürt kimligi ve haklarını. Ha eğer orda yaşıyorsan boşver o zaman Kürdistanı sen Avrupada yaşamaya devam et kürtçe şarkını söyle zaten Kürdistan kurulsa bile gelmeyeceksin ki çünkü sen oradaki refaha alışmışsın Kürdistanda yapamazsın Avrupanın konformizmini bulamazsın sen şarkını söyle gerisine karışma.  (Not: umarım yayınlarsınız bunu)

Akıllı bu toplantıyı diyarbakırda yapmayı önermiş bu ülkede hükümeti eleştirsen bile ya teror damgasıyla içeri alınıyorsun yada fetocu olarak içerdesin bu toplantıya katılan herkesi içeri tıkarlar demirtaşın suçu nedir tahliye veren mahkeme aynı dosyadan bir talimatla tekrar tutuklama çıkarıp anayası adaleti hiçe saydı bu yazıyı hangi akla dayanarak yazmış bu ileri zekalı 

Çok dar ve kötü niyetli bir yorum

Herkesin kendi bulunduğu alanda ( Dünyan'ın neresi olursa olsun) halkı için birşeyler yapması saygı duyulması gereken bir eylemdir. 

Sanatçıların bu eylemini kötüye yorumlamak düşmana hizmet etmekten başka birşey değildir.... 

Türkiye ye gelseler cezaevine atılacaklar,ünlü Türkiye de ifade özgürlüğü yok, yıllardan beri böyle Kürtlere kürt olarak yaşama hakkı verilmiyor, konuşanlar tecrit ediliyor yada dışalanıyor kürtler ulus bilinçiyle, tüm alanlarda birlik beraberliğini sağlamalı, kürtlerin sürekli bölme parçalama ve demografik ve coğrafi yapısına sürekli saldırılar düzenlenip bölme çabası içerisinde olan güçler var kürtler binlerce yıldır, ortadoğuda kültürüyle kendi diliyle yaşamış ve yaşamaya çalışan bir halktır, tüm haklarını kazanacağına faşist baskılar direnerek ve birlik beraberlik içinde tüm sorunlarını aşacaktır, ve ilelebet var olacaktır 

Yanı Türkiye'de şuan insanhaklari sıfır konusamasin hakini ariyamasin ilaki Kürt olması gerekmiyor insan olması bence yeter ama Türkiye'de beli bir siyasi parti mensubu değilseniz insan bile değilsin hep terörist ilan ediliyor çünkü çıkarları için bulmuşlar bı çöp kutusu kunusursan teröristin at çöpe o da hapishane ama bu dünyada mutlaka karşılığı bulmasa öbür dünyada mutlaka görür ama biz göremeyiz o başka  

Ben türkiyede emekli bir vatandaşım.hürüm istediğim gibi yaşıyorum kimse sen ne yapıyorsun neden geziyorsun demiyor vatanımı çok seviyorum baskı altında olan varsa 2.ooo tl maaş alıyorum vereyim türkiye den gitsin.biz huzuruyuz kimse bize karışmıyor.

Yalancının ve yağcının bütün dünya alem *

Biz Kürtler yaşadığımız toprakların sahipleriyiz. Daha senin gibi soysuzlar yeryüzünde yokken biz o topraklarda yaşıyorduk.senin gibi devşirmeler ve işgalciler Türkiye yi  terkederlerse hem ülkeye hem de dünya'ya barış ve huzur gelecek.

Şu kürtlerde minnacık zeka olsa Türkiyeye faşist demezdi. Napalım kardeşim verelim mi istediğiniz şehirleri büyük kürdistan hayalini gerçekleştirin isterseniz. Açılım yaptık her yere bomba dizdiniz. Kürtçe devlet kanalı açtık, Kürtçe kuran yayınladık Kürtçe tabela astık bu mu faşist. Faşist olsaydık da keşke senin gibi leş pkklı kürtlerin kellesini alsaydık. 

Sizin demenizle değil, eninde sonunda haklarımızı alacaz.

Seve seve vermezseniz, * * alırız. 

Sonradan görme işgalci faşistler. Tarih tekerrür edecek ve geldiğiniz inlerinize geri döneceksiniz. Mezopotamyanın kutsal toprakları da sizin gibi mikroplardan, fesat ve işgalcilerden arınmış olacaktır.. 

Bütün yoruarı okudum ALLAH sizlere akıl fikir versin 

Vallahi sizler şüpesiz kardeşiniz..

çanakkalede malazgirtte kuttullamarede omuz omuza düşmana vurmadınızmı 

Aynı dine aynı kitapa inanlar bugün nasılda birbirlerine düşman edilmiş.. yazık 

Evet kürtler vardı ve yerli halkıdır ne var bjnda vallahi ingilizi fransız-italyanı gelirse sormayacak size türkümüsün kürt müsün diye ahanda suriye ırak yemen libya afganistan daha nice yerler 

Kardeş lik ve islam huku nezdinde kardeşçe oturup kendi aramızda anlaşın birbirinizi dışlamayın ötekileştirmeyin siz insansınız dayerlisiniz düşmanınız birbirinize  dürüst olun kardeş olun..

Sonra geç olabilir ALLAH göstermesin ecnebiler  tarafindan olursunuz..

ALLAH emanet olun 

 

Piroz be

 

Gerek li gist jiyan KURD hevdu bixebitin.

Ki YEKITIYI naxwazi , ew xayine res e !

 

Hata erde KURD piroza KURDISTAN azad be em sev u roj be yek xebatin !

 

Stranbejen KURD ez piroz dikim.

 

Silav u rez

 

 

Yeni yorum ekle