Ana içeriğe atla

Kürdistan Peşmerge Bakanlığı: Irak ile anlaşmaya varıldı

Kurdistan

Irak Savunma Bakanlığı yetkilileri ile Bağdat’ta bir görüşme gerçekleştiren Peşmerge Bakanlığı yetkilileri, biçok konuda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Dün Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkanı Cemal Mihamed Eminki başkanlığındaki Peşmerge Bakanlığı heyeti Bağdat’ta Irak Savunma Bakanlık yetkillileri ile bir araya geldi.

Yapılan görüşmelerde ortak operasyon odasının yeniden aktifleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi. Bu ayın sonunda Irak Savunma Bakanlığı’ndan bir heyetin Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret edeceği kaydedildi.

Konu hakkında BasNews’e değerlendirmelerde bulunan Peşmerge Bakanlığı Enfermasyon ve Ulusal Duyarlılık Ofisi Komutanı Tuğgeneral Babekir Feqê Ehmed, görüşmeler sonunda her iki taraf arasında bazı konularda anlaşmaya varıldığını söyledi.  

Tuğgeneral Babekir Feqê Ehmed “Peşmerge Güçleri ile Irak ordusu arasında yeniden koordinasyon ve ortak operasyonlar düzenlenmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Özellikle “tartışmalı bölgeler”deki IŞİD teröristlerine karşı Diyala, Kerkük ve Ninowa’daki bölgelerde emniyet boşluğunun doldurulaması için Ortak Operasyonlar Odası mekanizmasının yeniden aktifleştirilmesi kararlaştırıldı.

Peşmerge Güçleri’nin kerkük, Diyale ve Ninowa sınırlarında Irak güçleri ile birlikte control noktaları kuaracak” ifadelerini kullandı. 

Yeni yorum ekle