Ana içeriğe atla

İhanet olmasaydı ABD Kürdistan'ın bağımsızlığını desteklerdi

Kurdistan

Kürt yazar Heme Reşid Heres, “ihanet olmasaydı ABD, Kürdistan’nın bağımsızlığını desteklerdi” dedi.

Kürt yazar Heme Reşid Heres, Kürdistan bağımsızlık referandumu ve sonrasında yaşananlarla ilgili BasNews’e konuşarak, “Başkan Barzani Kürt halkı kendi istemez ve bunun için mücadele etmezse kimsenin gelip bağımsızlığı kendilerine hediye edeceğini bildiği için referanduma gitme kararı aldı” ifadelerini kullandı.

ABD’nin referandumla iligili tutumuna da değinen Heres, “İhanet olmasaydı ABD’nin tutumu da farklı olur ve Kürdistan’nın bağımsızlığına destek verirdi. Ancak yaşanan ihanet tüm bunların önüne geçti ve bağımsızlık sürecine büyük darbe vurdu” şeklinde konuştu.

Kürdistan Bölgesi’nde Başkan Mesud Barzani ve siyasi partiler toplanarak bağımsızlık referandumu kararı almış, 25 Eylül 2017’de Kürdistan’ın bağımsızlığı için halk sandık başına gitmiş ve yüzde 93 ile bağımsızlığa ‘Evet’ demişti.

Başkan Mesud Barzani referandum sürecinde tüm baskılara rağmen Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkına vurgu yaparak referandumun iptal edilmeyeceğini ve halkın görüşünün alınacağını ısrarla belirtti ve referandum gerçekleşti. Ancak daha bir ay dolmadan 16 Ekim 2017’de YNK’nin içindeki bir grup, Kürdistan halkına ve Peşmerge’ye ihanet ederek Kerkük ve diğer Kürdistani bölgeleri Haşdi Şabi ile Irak ordusuna teslim etti.

Yeni yorum ekle