Ana içeriğe atla

Güney Kürdistan ile Rojava arasında minibüs seferleri başladı

Kurdistan

Yaklaşık 6 yıldır kapalı olan Güney Kürdistan ile Batı Kürdistan (Rojava) arasındaki Peşhabur Sınır Kapısı’ndan (Semelka) minibüslerle gidiş gelişlerin başlaması sevinç yarattı.

Sınır kapısında minibüs seferlerinin başlamasından dolayı mutlu olan vatandaşlar, artık daha rahat ve güvenli bir şekilde ulaşım sağlayacaklarını belirtti.

Dicle Nehri’nde su seviyesinin yükselmesinden dolayı yolcu kayıkları batıyor ve yolcuların hayatı tehlikeye giriyordu.

Peşhabur Sınır Kapısı yetkilileri, birkaç gün önce Dicle Nehri’nde su seviyesinin yükselmesinden dolayı bir yolcu kayığının battığını ve bir kişinin boğulduğunu bu sebepten dolayı iki sınır kapsı yetkililerinin böyle bir karar aldığını belirtti.

Güney Kürdistan tarafındaki Peşhabur Sınır Kapısı yönetimi ile Rojava’daki Semelka Sınır Kapısı yönetimlerinin 4 minibüsü hizmete soktuğu bidlirildi.

K24’e konuşan Semelka Sınır Kapısı yetkilisi Baz Ahmed, “Gidiş gelişlerle ilgili proje vardı ancak teknik sorunlardan dolayı uygulanamıyordu” dedi.

Gidiş gelişlerin sağlanmasının en önemli nedeninin kayıklarla sağlanan ulaşımın oluşturduğu tehlikeler olduğunu belirten Ahmed, “Ayın 2’sinde bir kayığın batması ve bir kişinin hayatını kaybetmesi, projenin hızlandırılmasını gerektirdi” ifadelerini kullandı.

Yeni yorum ekle