Ana içeriğe atla

Erol Mütercimler: Suriye'de Kürdistan'ın kurdurulduğuna tanıklık ediyoruz! Geriye ne kalıyor?

Kurdistan
Medya

Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Erol Mütercimler, İran'daki iç huzursuzlukları ve bu tablonun Türkiye ile bağını değerlendirdi.

Mütercimler, "Önce İran, İran üzerine yapılmış olan ABD strateji merkezlerinde ifade edilmiş şekliyle, İran'ı parçalamayı, iç savaşa sürüklemeyi becerebilirlerse unutmayalım ki ondan sonraki sıra Türkiye'dedir. Çünkü coğrafyayı olduğu gibi paramparça ediyorlar. Bunun şakaya gelir bir tarafı yok" diye konuştu.

Mütercimler'in YouTube kanalındaki açıklamalarının satır başları şöyle:

"Batı strateji merkezleri Kürdistan projesini hiç rafa kaldırmadı. Bu Kürdistan projesi o günden bugüne kadar devam ederek geldi. Irak'ta kurduruldu Kürdistan. İster kabul edelim ister etmeyelim, Suriye'de kurdurulduğuna tanıklık ediyoruz.

Soru şu: Türkiye gibi İran gibi kadim uluslar niye parçalatılmak isteniyor?

Türkiye ile Arap dünyası arasına önce bir Kürt koridoru kurduralım diyorlar. Zaten bir Şii koridoru var. O Şii koridorunu daha perçinleyecekler. Sebep açık ve net: Bölgedeki petrole gelmek. Bunu dile getirmek ne komplo teorisidir ne olmayan bir şeyi açıklamaktır. İran'ı önce altıya bölmek, bugün beşe parçalatılmış bir İran'dan söz ediliyor. Bunu hiç inkar etmediler ki. 

İran'da benzine yapılan zamdan elde edilen gelirin yoksullara dağıtılacağı söylendi. Yoksullara verdikleri para da Türkiye parasıyla 27.5 lira ile 123 TL arasında oynuyormuş hesaplarına göre. Peki ne oldu? İran içinde yapılan büyük stratejik yanlışlar ne? ABD neden bu kadar rahat at oynatıyor?

İran bütün petrol gelirlerini Yemen, Lübnan, Irak, Suriye'de, bu ülkelerin içişlerine karışmak suretiyle harcadı. ABD'nin uyguladığı büyük bir ambargo da var. Mollalar rejimi çok büyük hoşnutsuzluk yaratıyor.

Irak'ta Kürdistan kurdurup üçe böldüler. Suriye bölünüyor mu? Her ne kadar 'Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız' deseler de. Oradaki Kürdistan'ın siyaseten yapısı nasıl olacak onu bilmiyoruz. Anayasa yazıldığında biz onu göreceğiz. Geriye ne kalıyor? Türkiye ve İran Kürdistanları'nın kurdurulması. 

İran'daki bu türlü iç savaşa götürülecek, bölünmeye götürülecek bir İran'da Türkiye'ye neler yansır?

Türkiye ekonomisini olağanüstü olumsuz etkiler.

Türkiye ekonomisi ciddi biçimde hırpalanır. Irak'ta, Suriye'de yoksun artık. Rusya'ya satıyorsun sattığın şey nedir? Zerzevat satıyoruz, zaten büyük bölümünü geri çeviriyorlar. Batı dünyasına satışın yok. Geriye neyin kalıyor? Rusya'dan, Avrupa'dan gelecek turistler. Almanya da halkına 'Türkiye'ye gitmeyin' açıklamasını yaptı."

 

4 Yorum

Yorumlar

YANI MUTERCIMLER EFENDIYE GORE ORDA YASAYAN KURT HALKININ HAKALRI FALAN SOZ KONUSU OLAMAZ..AYNI KLASIK TURK VE TC SOL MANTIGI...BATI EMPERYALIZMI MAFTAVALLARI...SNE ORDAN HER HALKIN KENDI KADERINI TAYIN HAKKI DIYE BIR CUMLE KULLAN HELE ASALAK...O TOPRAKLAR KURT TOPRAKALRI VE HEPINIZ ISGALCILERSINIZ ENINDE SONUNDA DEFOLUP GIECEKSINIZ

Coğrafya hiyar değilki bölünsün, her toplum üzerinde yaşadığı coğrafyada özgür yaşamalı, coğrafya insanların toplumların yaşam alanıdır, toplumlar esaret altında yaşıyorsa, coğrafyanın bütünlüğünü sağlamanın hiçbir anlamı yoktur, kurdıstan kürt halkının üzerinde yaşadığı coğrafyadır, coğrafyanın özgürlüğe ve huzura kavuşması, o coğrafyada yaşayan tarihsel ve kültürel toplumun özgür yaşamasına bağlıdır, kimlikli ve özgür bir kürt toplumu olmadığı sürece, bu coğrafyaya barış özgürlük ve adalet gelmez, otoriter ve diktatörel oluşumlar gelişir. Tekçi dini doğmatizmin zihniyet kalıplarına bağlı bir düşünce, bu coğrafyaya barış ve özgürlük getiremez, kürt halkı özgür yaşamı her toplumdan daha çok hak etmiş bir toplumdur, daiş barbarlığı ve her türlü gericiliğin pan zehiri,  derin tarihsel ve kültürel geçmişi olan kürt halkının özgürlüğünden geçmektedir, tarih her zaman tekerürden ibarettir, kürt halkı bu coğrafyada, hem kürt hem arap hem fars hem türktür, dolayısıyla, bu coğrafyaya demokrasiyi getire bilecek tek potansiyel güç ve nitelik,, kürt halkıdır.

Yeni yorum ekle