Ana içeriğe atla

Mazlum Abdi’den Başkan Barzani’ye teşekkür

Kurdistan

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutani Mazlum Abdi (Kobani), Rojava’da yaşanan gelişmelerle ilgili sergilediği tutumdan ötürü Başkan Mesud Barzani’ye teşekkür etti.

Kamışlo’da basın toplantısı düzenleyen DSG Genel Komutani Mazlum Abdi (Kobani), “Bu münasebetle Güney Kürdistan yönetimine, özellikle de Başkan Barzani’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Abdi, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yöneticilerine teşekkür ettiğini kaydederek, “Kürdistani güçler bu aşamada Rojava konusunda bir olmalı. Rojava’nın korunması için bakış açıları bir olmalı” ifadelerini kullandı.

DSG’nin ateşkesi kabul ettiğini vurgulayan Abdi sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Türk devletiyle hiçbir anlaşmayı kabul etmedik, ateşkesi kabul ettik. ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşmayı da kabul etmedik. Ateşkes, bizim güçlerimizi Girê Spî ile Serêkaniyê arasındaki bölgeden çekmemiz karşılığındaydı. Türk devleti de ateşkesi uzatmayı kabul etti. Bu esas üzerine güçlerimizi söz konusu bölgeden geri çektik. Ateşkes şimdiye kadar uygulanmış değil.

Çatışmaların azaldığı doğrudur. Ancak Türk devleti sınırlarını genişletip saldırılarını sürdürmek istiyor. Saldırıların durdurulmasından ABD sorumludur. Ateşkesi yapması dolayısıyla Başkan Trump’ın da sorumluluğu var. Ateşkesin uzatılıp kalıcı hale getirilmesinden onlar sorumlu.”

 

Yeni yorum ekle