Ana içeriğe atla

Başkan Barzani: ABD ve Koalisyon Güçleri Rojava Kürtlerini korumaktan sorumludur

Kurdistan

Başkan Barzani, ABD Erbil Başkonsolosu Steven Fagin ile yaptığı görüşmede ABD ve Koalisyon Güçleri’nden Rojava’da yaşanacak herhagi bir felaketten Suriye Kürtlerini korumasını talep etti.

Başkan Barzani’nin resmi web sitesinde yer alan açıklamaya göre Başkan Barzani bugün ABD’nin Erbil Başkonsolosu Steven Fagin ile bir araya geldi.

Başkan Barzani ile Steven Fagin arasındaki görüşmede Rojava ve Suriye’deki görüşmeler değerlendirildi.

Başkan Barzani, Suriye Kürtleri hakkındaki endişelerini dile getirerek, Koalisyon Güçleri ve ABD’den Suriye Kürtlerine yönelik gelişebilecek felaketten koruması gerektiğini söylerek, Kürtlerin teröre karşı mücadelede rolünü gözönünde bulundurmalarını istedi.

Kürt halkının terör ile mücadelede büyük bedeller verdiğini hatırlatan Başkan Barzani, Kürtlerin uluslararası toplum, Koalisyon ve ABD’nin  Kürtlerin bir başka felaket yaşamamasının önüne geçmesini beklediklerini belirterek, bu konuda en büyük sorumluluğun Koalisyon Güçleri ile ABD’ye düştüğünü dile getirdi.

Irak’ta yaşanan gösterilerin de gündeme geldiği görüşmede bu konuda Başkan Barzani, halkın taleplerinin karşılanmasından yana olduklarını belirterek, mevcut Bağdat yönetiminin geçmiş yolsuzluklardan sorumlu tutulmasının yanlış olduğunun, yolsuzluklardan geçmiş hükümetten bazı bakanların sorumlu olduğunun altını çizdi.

Başkan Barzani, bazı kesimlerin halkın tepkilerini yeni hükümete yöneltmeye çalıştığını bu konuda Adil Abdulmehdi başkanlığındaki Irak hükümetini desteklediklerini yineledi.

Yeni yorum ekle