Ana içeriğe atla

Başbakan Barzani: Kürtler birlik olmalı!

Kurdistan

Başbakan Neçirvan Barzani Kürt siyasi partilerin kendi içinde birliğini sağlayarak Bağdat'ta güçlü bir şekilde gitmesi gerektiğini söyledi.

Seçim sonuçların ilişkin değerlendirme yapan Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu'na çağrıda bulunarak Kürt siyasi partilerinin Kerkük ve Süleymaniye'de seçimlere hile karıştırıldığına dair şüphelerinin gidermesi için yasal prosedürü işletmesini istedi.

Başbakan Kürtlerin seçim sonuçlarına ilişkin endişelerinin giderilmesi ardından 57 sandalyeyi kazanan Kürtlerin Bağdat'ta birlik içerisinde gitmesi gerektiğini vurguladı.

"Kürdistan Bölgesi, uzlaşı içinde herkesin çıkarı gözönünde bulundurularak hükümetin kurulmasını ümit ediyoruz" diyen Başbakan hükümetin kurulması için henüz müzakerelere başlamadıklarını ifade etti.

Başbakan Neçirvan Barzani sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Kürtlerin Bağdat’taki sorunu makam ve koltuk değildir. Hangi koltuğa sahip olacağı Kürtlerin Bağdat’a düşündüğü son şeydir. Kürtler 12 yıldır Anayasal haklarının tanınmasını bekliyor. Irak'ta iflas etmiş siyasetin tekrarlanması Kürtleri umutsuzluğa düşürdü. IŞİD iflas etmiş bu siyasetin sonucu olarak açığa çıktı. 12 yıllık tecrübemiz bize göstermiştir ki; Kürtlerin hakkı tanınmadan Irak'a huzur ve istikrar gelmeyecektir."

Yeni yorum ekle