Ana içeriğe atla

Araplar, Kürtlerin arazilerine el koyma girişiminde bulundu

Kurdistan

Kerkük'ün Dakuk ilçesinde bir grup “ithal Arap” (Araplaştırma politikası çerçevesinde Kürt topraklarına getirilenler”), Kürt vatandaşlara ait arazilere el koyma girişiminde bulunurken, duruma tepki gösteren Kürtler bölgede toplanıp yetkililere çağrıda bulunuyor.

Öte yandan edinilen bilgilere göre, çok sayıda Iraklı gücün de ithal Araplarla birlikte Dakuk’a geldiğini ve bölgedeki köylerde Kürtlere ait topraklara el koymaya çalışıldığı açıklandı.

Kürt vatandaşların bu girişime karşı direndiğini bunun üzerine gerginlik çıktığını kaydedildi. Bölgeye gelen Irak güvenlik güçlerinin de Kürtleri dağıtmaya çalıştığı bildirildi.

Kürt olan bir vatandaş, “Baas rejimi döneminde bu Araplar buraya getirilip malımıza mülkümüze el konuldu. Irak’ın özgürleştirilmesi sürecinde geri aldık. Şimdi bir kez daha Kerkük Valisi’nin plan ve desteğiyle topraklarımıza geri geliyorlar” dedi.

Selahaddin İl Meclisi eski üyesi Mela Hasan Duzi, konuya ilişkin, “Bu bölgedeki köylerde yaşayan insanlar Kürt’tür ve Arapların, onların topraklarını elinden almasına engel olmaya çalışıyor. Güvenlik güçlerine karşı koyup gösteri düzenliyorlar” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde, 16 Ekim 2017 olaylarından sonra bir kez daha Araplaştırma politikası uygulanmaya çalışılıyor.

 

haberin kaynağına buradan uşalabilirsiniz

Yeni yorum ekle