Ana içeriğe atla

ABD’li Kürdolog: Halepçe Katliamı’na sessiz kalan Batı, Saddam’ın suçlarını gizledi

Kurdistan

Baas rejiminin Kürtlere karşı gerçekleştirdiği Jenosid ve Halepçe katliamının 30 yıldönümü vesilesiyle ABD’nin başkenti Washington’da büyük bir konferans düzenlendi.

Kürdistan Hükümeti’nin düzenlediği, Kurdistan24’ün de sponsor olduğu konferansa Kürdistan hükümetinden çok sayıda üst düzey yetkililerin yanı sıra birçok ABD Kongre Üyesi, ABD’li yazar ve akademisyenler katıldı.

Konferansta 1980’lerde Kürdistan’da bulunmuş ABD’li Kürdolog ve belgeselci Gen Robert, Saddam Hüseyin’in Kürtlere karşı nasıl kimyasal silahlarla büyük bir vahşet uyguladığını bildiğini söyledi.

Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagen’in Kürt halkına karşı işlenen insanlık suçunu görmezlikten geldiğini belirten Gen Robert, katliamda İran’ın da parmağı olduğunu ifade etti.

Robert, “O dönemde Kürtlere karşı uygulanan katlıam gizlenmeye çalışılıyordu. ABD’deki bazı basın kuruluşları da bunu gizlemeye yönelik yayınlar yapıyordu.” diye konuştu.

40 yıla yakın bir sürede defalarca Kürdistan’ı ziyaret ettiğini ve Eylül devriminin hemen ertesinde gerçekleştirdiği ziyaretinde Kürt ulusal lideri Mele Mustafa Barzani ile bir araya geldiğini hatırlatan Gen Robert, bu gürüşmede Mele Mustafa’nın kendisine "Kürtler zor ve hassas bir sürece giriyor ve bunun için hazırlıklarımızı yapmalıyız." dediğini söyledi.

"ÇÜNKÜ BATI, O DÖNEM SADDAM’IN MÜTTEFİKİYDİ"

O dönemi bilen Kürt liderliğinin Mele Mustafa Barzani’nin ne demek istediğini bildiğini vurgulayan Robert, şunları söyledi:

"Eylül devriminden sonra dönemin Irak iktidarının Kürdistan’da neler yaptığını kendi gözlerimizle gördük. Kürt köyleri yaktılar, Kürtleri katliamlardan geçirdiler, işkenceler ve tutuklamalarla Kürtleri bitirmeye çalıştılar. Kimyasal silahı sadece Halepçe’de değil 200’den fazla Kürt köyünde de kullandı. Ancak bütün bu katliamlar gizlendi çünkü o dönemde Batı, Saddam’ın ortağıydı. Benim Kürtlere karşı uygulanan katliamlarla ilgili hazırladığım raporların yayınlanmasına engel olundu."

Baas rejiminin Kürdistan’da gerçekleştirdiği katliamların aydınlatılması ve hesabının sorulması için katliamların çok detaylı bir şekilde araştırılması gerektiğinin altını çizen Gen Robert, katliamlarda Kürtlerin sadeve fiziki olarak yok edilmesinin amaçlanmadığını, Kürtlerin kültürel birikimlerinin de yok edilmeye çalışıldığını ve bu yok etme girişimlerinin son 500 yıldır devam ettiğini sözlerine ekledi.

Yeni yorum ekle