Ana içeriğe atla

ABD’de Kürt Ulusal Konferansı

Kurdistan

ABD’deki 3’üncü Kürt Ulusal Konferansı, Kürt ve Amerikan siyasetçi ve aydınların katılımıyla Michigan eyaletine bağlı Detroit kentinde gerçekleşti.

Her yıl düzenlenen konferansta bu yıl, Irak’ın durumunun yanı sıra, Kürdistan - ABD ilişkileri ve ABD’nin Rojava Kürdistanı’dan çekilme kararı konuşuldu.

ABD’li senatörlerin de katıldığı konferansın ardından K24’e konuşan Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Washington Temsilcisi Beyan Sami Abdurrahman, “Bu tür konferanslar çok önemli ve Kürtlerin ABD’de daha fazla lobi çalışması yapması için imkan sunuyor” dedi.

Kürt diasporasının organizasyonlarının olmasının çok önemli olduğunu kaydeden Abdurrahman, öğrenciler, gençler veya Kürtleri bir çatı altında toplayacak daha profesyonel organizasyon ve örgütlenmelerin hem ABD hem de Kürdistan Bölgesi’nde Kürtlerin sesi olacağını belirtti.

Konferans yetkilileri, Kürt Ulusal Konferansı’nın kurulmasının amacının; ABD’de Kürdistan'i tanıtmak ve Kürdistan Bölgesi’nin içinden geçtiği zorlu süreçlerde ABD’den destek olmak olduğunu ifade etti.

Açıklamada, konferansın diğer kuruluş amacının da Kürtlerin insani haklarının tanıtılması olduğu belirtilerek, “Kürtler kimdir? Nerelerde yaşamaktadırlar? Yapılacak kültürel çalışmalar, konserler, tarih ve edebiyat çalışmaları için konferans kuruldu” denildi.

3 Yorum

Yorumlar

Bu gün türk türk basi Sn Necirvan Barzanin " Türkiye'nin Kürtlerle değil PKK ile sorunu var dedi" haberleri var. Umarım doğru değildir. Şayet bu doğru ise bütün Dünya'da lobi yapsanizda tüm kazanımlarının böyle bir söylemle yok olur gider. Bu ortamda herkesin bin sunup bir söylemesi gerek. Yoksa bırakın hak elde etmeyi var olan haklarımızı da bu tür demeçerle yerin dibine gömmeriz. 

Yeni yorum ekle