Ana içeriğe atla

ABD: Iraklı milislere de Sezar Yasası yaptırımları uygulanabilir

Kurdistan

ABD Bakan Yardımcısı Vekili ve Suriye Özel Elçisi Joel Rayburn, Beşar Esad rejimine destek veren tüm kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanabileceğini belirterek, buna Iraklı milislerin de dahil olduğunu söyledi.

 Joel Rayburn, Esad rejimi adına savaşan Iraklı milisleri belirlemek için çalışacaklarını belirtti.

Rayburn, “İran rejimi tarafından desteklenen Iraklı milis gruplar, uzun bir süredir Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası’nı açıkça ihlal edecek eylemlerde bulunuyor. Söz konusu yasa, bu tür eylemleri durdurmak için önemli bir araçtır” dedi.

Suriye Özel Elçisi Joel Rayburn, yasa kapsamındaki yaptırımların Esad rejimine destek veren Iraklı milis gruplara da uygulanabileceğini ifade etti.

Öte yandan, önümüzdeki haftalarda yaptırımların devam edeceğini söyleyen Rayburn, “Suriye rejimi ve müttefikleri BMGK’nın 2254 sayılı kararını kabul edene kadar bu yaptırımların sonu gelmeyecek” diye konuştu.

ABD’DEN SURİYE’YE 14 YENİ YAPTIRIM KARARI

Dün, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı yazılı açıklamada, Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası kapsamında ilk yaptırım kararını geçen ay verdiklerini belirterek, “ABD Dışişleri ve Hazine bakanlıkları, Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası kapsamında aldığı 14 yeni yaptırım kararıyla Esad rejimine karşı kampanyasını sürdürüyor” ifadesini kullanmıştı.

Ayrıca Suriye ordusuna bağlı 1’inci Kolordunun da yaptırımlara dahil edildiğini belirten Pompeo, “Kurbanlarının anılarını taze tutarken Beşar Esad ve rejiminden, zulümlerinin hesabını sormaya devam edeceğiz. Esad’ın gereksiz ve acımasız savaşının bitme zamanı geldi” demişti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı kapsamında, Suriye’de siyasi bir çözüme ulaşılması çağrısında bulunan Pompeo, şunları kaydetmişti:

“Sezar Yasası ve diğer Suriye yaptırımları, Suriye halkına zarar vermeyi amaçlamamakta ve halka insani yardımı ya da Suriye’nin kuzeydoğusundaki istikrarı sağlama çalışmalarımıza engel olmayı hedeflememektedir.”

SEZAR YASASI NEDİR?

Sezar Yasası olarak bilinen, tam adıyla Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası, 21 Aralık’ta Donald Trump tarafından imzalanmıştı.

İsmini, 2014’te Esed rejiminin muhalifleri tuttuğu hapishanelerde işkenceyle öldürülen 11 bin tutukluya ait 55 bin fotoğrafı dünya basınına sızdıran askeri polisin kod adından alan yasaya göre, Rusya ve İran adına hareket eden kişi veya üstlenici şirketlere destek sağlayan ya da onlarla büyük miktarda para alışverişinde bulunan yabancı kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanabilecek.

Yasa, Esad yönetiminin faaliyetlerine destek sağlayan ya da onlarla büyük miktarda para alışverişinde bulunan yabancı kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanmasını öngörüyor. Yasa şirketler bazında Suriye ile iş yapılmasını neredeyse imkansız hale getiriyor.

Bu nedenle yasanın sadece Suriye’yi değil, Suriye ile iş yapan birçok şirketin olduğu Lübnan’ı da olumsuz etkilemesi bekleniyor. Ayrıca Lübnan siyasetinin önemli bir parçası olan ve Esad rejimi saflarında savaşan Şii Hizbullah örgütü ve ona destek sağlayan çevrelerin de yasadan etkilenecek olmasının da Lübnan ekonomisini ve ülkedeki siyasi dengeleri etkileyeceği düşünülüyor.

Yasa, yürürlüğe girdiği 17 Haziran 2020 tarihinden kısa süre önce Suriye’de ekonomik çalkantılara neden olmuş ve Suriye Lirası’nın dolar karşısında aşırı değer kaybetmesine yol açmıştı./K24

Yeni yorum ekle