Ana içeriğe atla

ABD askerleri, Rojava ve Güney Kürdistan sınırında devriyeye başladı

Kurdistan

ABD askerlerinde oluşan bir birlik, Rojava ile  Kürdistan Bölgesi arasındaki bulunan sınır bölgelerine devriye gerçekleştirdiği bildirildi.

K24’de yer Alana habere göre, ABD birliklerinin ilk defa Kürdistan Bölgesi ile Rojava Kürdistanı sınırı arasında yer alan Dêrîk’e bağlı  Til Koçer bölgesine ulaştığını aktardı.

Bölgedeki durumu izlemek için zırhlı araçlardan oluşan ABD askerlerinin, Til Koçer sınır kapısına ulaştığı kaydedildi.  

ABD kuvvetlerinin Til Koçer’de petrol ve doğalgaz sahasını kontrol ettikten sonra, ardından Derîk kentine gideceklerini belirtti.

Kürdistan Bölgesi tarafında Rabia Sınır Kapısı olarak bilinen Til Koçer, Qamişlo’nun 90 kilometre güneydoğusunda, Rojava’nın Derîk kentinin ise 60 kilometre güneyinde yer alıyor.

ABD askerlerinin Rojava Kürdistanı’ndan çekilmesi kararından sonra, ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki (Rojava) petrolün korunması için bazı askeri kuvvetlerini bırakacaklarını açıklamıştı.

ABD askerleri son günlerde petrolün olduğu bölgelere yerleşiyor.

ABD’li yetkililer, Rojava’da çıkarılan petrolün yerel yetkililer tarafından kendi çıkarları için kullanıldığını açıklamışlardı.

1 Yorum

Yorumlar

ABD ve avrupalılar dişini geceremedigi ülkelere terör örgütlerine gizli destek vererek ısırmak isdedigi ülkelere bu terör köpekleriyle saldırtıyorlar  tam iki yüzlü devlet siyasetleri yapıyorlar  ABD ve AB ülkeler  nasıl bir gene veya sülük kandan besleniyorsa bunlarda terörist ler üzerinden besleniyorlar  ama bunu kullandıkları insanlar  annamıyor  kullanıldıklarını bunun acık örnegi IRAKDA VE LİPYADA MISIRDA VE  SURİYEDE YAŞANDI YAŞANIYORDA  HALEN BU ÜLKELERDE YAŞAYAN İNSANLAR BUNU GÖREMIYOR BAKIN IRAKI  KIN MEVCUT YÖNETİMİNİ YIKDILAR IRAK HALKINI PARCALADI  LİPYALİDERİNİ ÖLDÜRDÜLER HALKI İCSAVAŞA SÜRÜKLEDİLER  MISIRI AYNI KAZA  BSURİYE LİDERİNİ ÖLDÜREMEDİLER ŞÜNKÜ AKILLI ADAM ESAT ABD VE TURKİYEYE KARŞI RUSYAYI CAGIRDI SURİYE TOPRAKLARINDA DENGE SAGLANDI YOKSA ESADI DA ÖLDÜRECEKLERDİ VE AYNI IRAKIN KUZEYİNİ BARZANİ NASIL TESLİM ETDİYSE  SURİYEDEDE  AYNISINI YAPMAK İSDEDİ ABD AMA BAŞARAMADILAR.BAŞARAMIYACAKLARDA.

Yeni yorum ekle