Ana içeriğe atla

Uluslararası Koalisyon: Tarih de gösteriyor ki IŞİD ile savaşan ilk güç Peşmerge idi'

Kürdistan Bölgesi
Peşmerge

Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, Kürdistan Bölgesi’nin terörle mücadeledeki rolünden övgüyle söz etti ve "Tarih de gösteriyor ki Peşmerge IŞİD ile savaşan ilk güçtü" şeklinde konuştu.

Başkent Erbil’de basın toplantısı düzenleyen Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, “Koalisyon olarak Irak’ta kalmaya devam edeceğiz” dedi.

“IŞİD Kürdistan Bölgesi’ne yönelmek istediğinde kahraman Peşmerge’yle karşılaştılar. Yine, Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nin bu binada IŞİD’le mücadelede gözle görülür bir rolü vardı” ifadesini kullandı.

Albay Caggins, Peşmerge’nin Musul’a yaklaşmasıyla örgütün saldırı gücünü kırdıklarını ve IŞİD’lilerin bir daha saldıramadığını kaydetti.

IŞİD terörüyle mücadelede yaklaşık 2 bin Peşmerge’nin şehit düştüğünü, 10 bin dolayında Peşmerge’nin de yaralandığını anımsatan Caggins, “O kadın ve erkekler Kürdistan’ın toprak bütünlüğünü korudu. Bayrağınızda yeşil ve kırmızı renk var. Kırmızı şehitlerin kanının sembolü olarak biliniyor. Onlar kendilerini feda ederek hayatı sembolize eden yeşile umudu geri getirdiler” diye konuştu.

Koalisyonun, Kürtlerin verdiği bedelleri asla unutmayacağını vurgulayan Sözcü Caggins, “Tarih de bunu gösteriyor ki Peşmerge IŞİD’le savaşan ilk güçtü” dedi.

Halen Irak’ın güney bölgelerinde IŞİD’in uyuyan hücrelerinin olduğunu belirten Caggins, Irak güvenlik güçlerine ve Peşmerge’nin güçlenmesi için yapılan reformlara da destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Albay Caggins; Finlandiya, İngiltere, Fransa, Almanya, ABD, İsveç, Hollanda ve diğer bazı ülkelerin dahil olduğu Koalisyon güçlerinin yüzde 25’inin Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonları yürüttüğü bilgisini paylaştı.

Caggins devamla şunları söyledi:

“Kadın Peşmergeler Bineslawa’da 7 haftalık eğitim devresini başarıyla tamamladı. Gelişmiş silahların kullanımı, sokak savaşı ve ilk yardım gibi konularda eğitildiler. Askeri danışmanlar, Peşmerge’nin yeteneklerine hayran kalıyor.”

 

Yeni yorum ekle