Ana içeriğe atla

Trump'tan, Kürdistan kararının iptal edilmesi talep edildi

Kürdistan Bölgesi

Kürdistan Parlamentosu Dış ilişkiler Kurulu Başkanı Rêbiwar Babkey yaptığı açıklamada Amerika Başkanı Donald Trump yönetiminden ABD askeri gücünün Kürdistan Bölgesi’den çekilmesi kararının geri çekmesini istediklerini söyledi.

Kürdistan Parlamento Dış ilişkiler Kurulu Başkanı Rêbiwar Babkey yaptığı açıklamada Amerika Başkanı Donald Trupm yönetiminden ABD askeri güçlerin Kürdistan Bölgesi’den çekilmesi kararının geri çekilmesini istediklerini söyledi.

Irak’ta, İran milislerinin ABD askerlerine saldırması endişesi nedeniyle ABD Irak'tan askeri gücünü geri çekme kararı aldı.

Söz konusu karar hakkında Kürdistan Parlamento Dış ilişkiler Kurulu Başkanı Rêbiwar Babkey BasNews’e konu hakkında şöyle konuştu:” Kürdistan Bölgesi’nde İran adına vekâleten savaşacak, çatışacak herhangi bir taraf yoktur. Bu yüzden Turum yönetiminden Kürdistan Bölgesi için aldığı karardan vazgeçmesini istiyoruz.”  

Babke konuşmasını şu şekilde sürdürdü:” 2003’den bu yana Kürdistan Bölgesi’nde hiçbir şekilde Amerikan askerini öldürülmemiştir. Kürdistan Bölgesi bu anlamda Irak’tan güvenlik, siyasi ve ekonomik açıdan daha güvenlidir. Trump yönetiminin, Kürdistan Bölgesi’nden çekilme kararını geri almasını istiyoruz. Çünkü Kürdistan Bölgesi Irak’ın güneyi ve ortası gibi değil.”

İran’a bağlı milislerin, Irak’ta ABD askerlerine saldıracağı endişesi ile IŞİD’e karşı mücadele eden uluslararası koalisyonun Irak askerleri ve Peşmerge’ye yapılan yardımlar iptal edilmişti.

 

Kaynak
BasNews

Yeni yorum ekle