Ana içeriğe atla

Peşmerge Kerkük'e dönecek mi?

Kürdistan Bölgesi
Irak

Irak Savunma Bakanlığı’ndan bir askeri heyetin, Peşmerge’nin Kerkük dönüşü ve Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerin güvenlik durumunu görüşmek üzere Erbil’e geleceği bildirildi.

Irak medyasına konuşan Peşmerge Genelkurmay Başkan Yardımcısı Kareman Kemal, bugün Irak Savunma Bakanlığı’ndan bir askeri heyetin başkent Erbil’e gelerek Peşmerge Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geleceğini söyledi.

Kareman Kemal, görüşmede Peşmerge’nin Kerkük dönüşü ve Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerin güvenlik durumu ve söz konusu bölgelerin güvenliği için oluşturulacak 5 komisyonun çalışmalarının ele alıncağını kaydetti.

Daha kapsamlı bir araştırma için yeni bir komisyonun kurulmasını öngördüklerini belirten Kemal, IŞİD’in ortaya çıkışından önce Peşmerge ile Irak ordusu tarafından oluşturulan ortak odasının yeniden aktifleştirilmesi için çaba gösterileceğini ifade etti.

16 Ekim 2017 olaylarından sonra Peşmerge’nin Kerkük ve Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerden çekilmesiyle söz konusu merkezler Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin eline geçmişti.

Ancak Iraklı güçlerinden kaynaklı güvenlik zaafı nedeniyle IŞİD bölgede yeniden harekete geçerek saldırılar düzenlemeye başladı. Bunun üzerine halk Peşmerge’nin bölgeye yeniden dönmesi için çağrıda bulundu ve Bağdat yönetimi de heyetler vasıtasıyla Kürdistan Bölgesi’yle çözüm arayışına girdi.

 

Yeni yorum ekle