Ana içeriğe atla

Ortadoğu'da Erbil başkentli 'Kürdistan Devleti' kuruluyor

Kürdistan Bölgesi

Prof. Dr. Ümit Yazıcıoğlu’nun dün kaleme aldığı “Ortadoğu’da Erbil başkentli Kürdistan devleti doğuyor”  başlıklı makale birçok tartışmaya neden oldu. 

Makaledeki en dikkat çekici bölüm ise;

“Bugünden itibaren Irak Kürdistan Bölgesi yönetiminin bağımsızlık ilan etmesi de artık mümkündür, çünkü ABD Temsilciler Meclisi bugün Kürt halkının bağımsızlığını tanıyan bir karar çıkardı. Bu kararda “Irak Kürdistan Bölgesi’nin egemen bir ülke olarak statülerini belirleme hakkına sahip olduğu” ifade ediliyor. Eğer Irak Kürtleri bağımsızlık ilan ederlerse Birleşmiş Milletler’de (BM) ilk tanıyacak ülke ABD olacak.” 

Yazıcıoğlu, ilgili makaleyi İznews'ten Rozerin Urucu ile yaptığı röportajda değerlendirdi.

“Kürdistan bölgesi halkı egemen bir ülke olarak statülerini belirleme hakkına sahiptir“ bu cümleyle bağlaşan 2 yıl öncesine ait bir yasa tasarısı vardı ancak bu tasarının rafa kaldırıldığı söyleniyordu. Tasarının yeniden temsilciler meclisi gündemine getirildiğine ilişkin bilginiz nedir? ABD basınında ve Güney Kürdistan’da yetkililerin bundan neden haberi yok?

Güney Kürdistan‘daki yetkililerin veya ABD basının, makalemin içeriğindeki ana haberden niçin haberdar olup olmadığı sorusuna benim cevap vermem doğru olmaz. Fakat yine de analiz olarak şunu belirtmekte fayda görüyorum: “The Kurdish Spring (Kürt Baharı – Ortadoğu’nun Yeni Haritası)” isimli kitabın yazarı Columbia Üniversitesi Barış ve İnsan Hakları Çalışmaları Direktörü David Phillips, Kobani direnişinin Kürt tarihinde “Halepçe” gibi ulusal kimliğin inşası için önemli bir yer tutacağını söyledi. ABD Temsilciler Meclisi’ne, Güney Kürdistan halkının bağımsızlığını tanıyan bir karar 2017’de sunulmuştu. O zaman çoğunluk tarafından kabul etmiş fakat oylamaya sunulmamıştı. Aldığım objektif bilgilere göre tasarı bekletildi ve bugünlerde  tartışılmaya başladı. Muhtemelen İran müdahalesi sonrası Kürtlerin BM’ye bağımsızlık için başvurmaları sinyali verilecek. Bu bilgileri bana Amerika’da yaşayan, Kürdistan’ı gezmiş  hatta Kürtçe bilen Amerikalı bir dost bilim insanı verdi.

II.)

Mesut Barzani’nin bir bağımsız devlet başkanından daha fazla, başta ABD olmak üzere birçok devlet nezdinde mazhar olduğu müsamaha ve itibar ile verilen destek aslında sizin bu sorunuza cevap olarak her şeyi açıkça anlatmaktadır. Ortadoğu’nun yeni haritası, dünyada bundan sonraki ilk bağımsız devlet olacak olan Kürdistan’ın sınırlarına bağlı olarak değişecek. Başta Irak olmak üzere Suriye ve İran’ın bölüneceği, Ortadoğu’da yeni bir haritanın oluşacağı ön görülüyor. Irak dağıldığında Güney Kürdistan Bölgesi ayağa kalkacak ve uluslararası toplum da güvenlik ve ticari ilişkiler bakımından gereken ilgi ve işbirliğini gösterecek. ABD ve Batı dünyasının istediği budur.

III.

Ulusların kendi kaderini tayin hakkı, bir ulusun ulus olmaktan kaynaklı en temel hakkıdır. Bir ulus eğer isterse başka bir ulusla aynı coğrafyayı paylaşarak, aynı sınırlar içerisinde kendi kimlik dil ve kültürüyle kardeşçe beraber yaşayabilir, isterse de ayrı devlet kurma ve sınır koyma şeklinde de yaşayabilir. Hukuki ve siyasi gerçekler karşısında self-determinasyon uluslararası hukukun genel bir ilkesi olarak kabul edilmektedir. Kürtlerin bağımsız bir devlet kurmayı istemeleri de son derece meşrudur.

IV.

Trump ‘ın “Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulsun” açıklamasının içerdiği mesaj, Ortadoğu’da ABD’nin de güvendiği bir Kürt devletinin kurulmasının gerekli olduğu, bu nedenle tüm dünya ülkelerinin Kürtlerin devlet sahibi olmasını kabullenmesi gerektiği anlamınını taşımaktadır. Zaten Washington, Türkiye’yi yaklaşık 15 yıldır stratejik müttefik olarak görmüyor, Türkiye ile sadece taktik bazında diplomatik görüşmeler yapıyor. Amerika artık Türkiye’nin yanında pozisyon almıyor, bilakis Ortadoğu’da Kürtlerin lehine tavır aldı ve yakında bir Kürt devleti kuracak. Suriye ve Irak Kürt bölgelerinin birleştirilerek bu coğrafya üzerinden Akdeniz’e açılan bir koridor doğrultusunda bağımsız bir Kürt devletinin kurulması, Türkiye’nin toprak bütünlüğü için bir tehdit değildir. Türkiye’nin şimdiden Kürtlerle olan bazı meselelerini çözmesi iyi olur.

V.)

ABD diplomaside NATO üyesi olan Türkiye’nin Ortadoğu’daki stratejik önemini bildiğinden Türkiye’yi kaybetmek de istemiyor. Fakat Suriye ve Irak Kürt bölgelerinin birleştirilerek Akdeniz’e açılabilen bir Kürt devleti kurulmasından yana. Araplar ve diğer pek çok ülke buna tam destek veriyor. Bu bağlamda ABD’nin günümüzdeki amacı her ne olursa olsun Türkiye’nin, Suriye’nin Kürt bölgelerine bundan sonra operasyon düzenlemesini önlemek ve akabinde bu coğrafya üzerinde bir Kürt devletinin kurulmasını sağlayarak bu bölgenin Irak ve Suriye’den ayrılmasıdır.
 

Peki bu ortamda Kürt sorununun çözümü için Türkiye’de neler yapılmalıdır?
Türkiye’nin siyasetçilerinin ve devlet adamlarının ellerini taşın altına koyup risk almasının zamanının geldiği kanaatindeyim. Siyasiler ve Erdoğan hükümeti, acilen Kürt sorunu üzerine yoğunlaşmalıdır.
İlk etapta şiddetin durması için, genel bir af çıkarılmalı ve bu affın bir yönü hukuki , diğer yönü ise siyasi olmalıdır.

Kürtlere anayasal güvence verilmeli. Hazırlanacak yeni bir anayasa ile Kürt dili yayın alanında tümüyle serbest bırakılmalı, Kürtçe eğitim verilmeli ve üniversitelerde Kürdoloji bölümleri açılmalıdır.

Devlet idaresinin modernleştirilmesi için, başkanlık sistemine en kısa süre içerisinde geçiş yapılarak, büyükşehir belediye başkanlıklarının birleştirilmesinin ve bölge belediye başkanlıklarının yine en kısa süre içerisinde yerel yönetimler yasasında yapılacak değişiklikler sonucu kurulmasının gerekli olduğu kanaatindeyim.

27 Yorum

Yorumlar

Ulan ırkçı fasit ibneler turmenler için soydas diyorsunuz onların herşeyi hakkı bar Kürtlerin mi yok burası Kürdistan lese ceviremsiniz asıl biz sizi lese ceviririz ırkçı fasit kemelisyler nasmuszular şerefsizler biji Kürdistan

 Niye zorunuza gidiyor Ermeni tek laf etmiyorsunuz Kürtler olmasa Alparslan bizansi yenemezdi Kürtler ollmasa burada olmazdı i Z lafa geldinizde vatan niye Kürtlerin öz vatanında devlet kurmaya hakkı yokmu saygı duyun faşist picler

TÜRKIYE TOPRAKLARINI DA İÇİNE ALARAK sözde kürdistan devleti KURMAK ISTEYENLERIN SONU KABRİSTANDIRR....!!!!!!

🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Bazı ahmaklar papağanlar gibi ezberlemiş bir kaç kelimenin dışında söyliyecek lafları kalmiyor

Bazılarıda dünyayı kendilerının yünettığını düşünüyor kendilerınden başka kimseye yaşam hakkı tanımıyor 

Buyle cahil dar görüşlü insanlarla ancak anladığı dilden ancak cevap verılır

Bası gerı zekalılar istesede istemesede kürtler kürdistanı kuracak onlarda aval aval bakacak

Kürdistanı kürtlere mezar yapacaz diyenler de dönüp gerıye kendi mezarlıklarına bir baksınlar  onların soyu bir çocuksa kürtlerın bir ailesinde 40 çocuk var  belki sizin ucaklarınız var ama kürtlerın çelikten yürekleri var bunu görmiyecek kadar zavalilar

Bu soylenenler ilerde gercek olabilir ama Irak i Erbili Musulu gormeden yorum yapmayin derim. Kuzey Irak da insanlik perisan gencler issiz barzani sevilmiyor.Orada konustugum calistigim cogu kisi kacmak istiyor. Soran bolgesine yolculugum da pesmergeden biri sakin yaralanma demisti neden diye sordugumda "buradaki hastanelerde insanlar bagira bagida oluyor. Imkanlar cok kotu" demisti. Bir diger Irakli kurt arkadasim cocuklari icin endiseliydi egitim alamayacaklarini dusundugu icin Turkiyeye gelmeyi dusunuyordu. Suan Kuzey iRak i iki ulke yonetiyor Abd ve Turkiye inanmayanlar gidip bakabilir. 

Evet kürtlere bir çok devlet tarafindan zulum yapiliyor.

Kürdistan topraklari işkal altinda.ABD çikarlari gereği kürdistan bağimsizliğini geciktirmiştir.

Şimdi olmasi gerekeni yapmakla mükeleftir

 

Siz Doğuyu Kürdistan Diye Nitelerseniz , Bizde Irakta Özerk Türk Devleti Kurarız

Nede Olsa İran Destekli Türkmenlerin De Haşdi Şabi'si Var ...

Sizde akıl yok. Bu harita gerçek olacağı zaman daeş'i mumla ararsınız. İsteklerinizin olması için hepimizi öldürmeniz lazım. Karadeniz manzaralı yer de verelim.

Kürdistan kurulunca kürtler Türkiye'ye ve müslümanlara dost mu olacak?

Yahudiler israil'i  kurunca ortadoğuda müslüman kanı içip huzur vermediği gibi kürtlerde aynı zulmü yapacak.

Kürdistan isteyenler kafirlerin emir kuludur.

 

Kurdlere kafir diyen ilkel turkcu cohadi 7-8 yildir suriye Kurdlerinin kanini duken irz dusmani cihadi  Binlerce isidci suanda Kurdlerin elinde esir kamplarinda niye oldurmuyorlar?

biz Selahedin’ê Eyyubi’nin torunlariyiz.  mogollarin torunu degiliz...

siz mogollar eksik  vicdanli oldugunuz icin kurdleride oyle saniyorsunuz islamin neoldugunu turkcu dinciler bilmez ve henuz insanliktan nasiblenmemissiniz ilkel bir kavim gibi ulke yunetiyorsunuz...

Buna inanan zihnıyetın aklına şaşarım gercekten orta kurtler icın devlet kurulmaz yalan ortakı kurdısdan atı alttında israilın demellerı genısletılcek kımi kandırıyorsunuz turkıyede butun kurtler her makama gelıyor hıc bır sorun yok asas mesele israil orta kurulcak

Amerikanin eliyle  kurulan bir kurdistan

Yeni bir fitne ve katliam sahasini açilmasi ve avrupayi silah sahiplerinin 

Silahlarini satmak demektir.geyeleride

Budur.buna hizmet ederler.hiç kimseni

Dostu ve meraklilari degiler.

Makalenin başlığı yanlış yazılmış. Erbil başkentli KABRİSTAN devleti olmalı. Çünkü orda kurulacak devletin içinde yaşayan insan olamaz mezar devleti olur orası.

Kürtler, türklerden araplardan daha fazla bağımsız devlet olmayı hak eden bir millettir. Burada meydan okuyanlar işidin sonuna iyi baksın. Kürtler devlet kurduğunda engel olmak isteyenler kafasını bok çukurundan çıkarıp bir daha düşünsün. Kürtler Yahudi kardeşlerinden alacakları gelişmiş silahlarla atom bombalarıyla Ortadoğuyu cümbüş evine çevirecekler. Savaşçı ve yiğit bir millete meydan okumak kimsenin haddi değildir. Allah Amerikayı ve İsraili korusun. God bless America and Israel.

Lese cevirirmisin asıl biz sizi lese ceviririz kucukistanmus kabristanmis kanı bozuk tahtaları turmenler diye Irak'a cemkiryorsunuz niye Kürtler devlete kurunca zorunuza gidiyor burası Kürdistan Jitem mis beyaz Toros Muş ulan niye kendi hakkını savnunan insalari tehdit ediyorsunuz PKK yılda si basimaza bekar etini Z namus MHP CHP sizi  gücünüzyetmez asıl kabristan Türkmenleri yeridir kucukistanmus asıl siz kucukistan bu ırkçı köpeklerin niye zoruna bura Kürdistan dur osmanli zamanida öylesi siz yokken biz vardık siz vataninz orta Asya 

Yeni yorum ekle