Ana içeriğe atla

Neçirvan Barzani'den Irak'taki tehlikeli gidişata ilişkin açıklama

Kürdistan Bölgesi

Neçirvan Barzani, Irak’ta yaşanan olayları yakından takip ettiklerini belirterek, “Sürecin aşılması için Irak hükümetine yardım edilmesi gerekiyor”dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak’ta yaşanan olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Irak’ta yaşananları yakından ve üzüntüyle takip ediyoruz. Ülkenin derin bir krizde olduğunu öngörüyoruz. Yaşananlar ürkütücü ve ülkeyi belirsiz bir sürece sürüklüyor. Mevcut durumda ulusal bir ruh, karşılıklı anlayış ve sorumlulukla hepimize düşen bu süreci birlikte aşmaktır. Siyasi hesap ve saldırılardan uzak anayasal çerçevede bir çözümün bulunması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in, yeni başbakanın belirlenmesi konusunda baskı altına girdiğini belirten Neçirvan Barzani, bütün çözümlerin anayasal ve yasal çerçevede olması gerektiğini vurguladı.

Yeni başbakan adayı üzerinde tartışmaların çıkmaması ve partilerin rızasını alabilmesi için göstericilerin haklı talepleri, ülkenin çıkarları ve mevcut durumun göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydeden Neçirvan Barzani, gelecek geçiş sürecinin atlatılması ve seçimlere hazırlık konusunda yeni kurulacak hükümete destek verilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, 2 gün önce İran'a yakın Bina Koalisyonunun adayı Esad İdani'yi hükümeti kurmakla görevlendirmeyeceğini, baskılar devam ederse istifaya hazır olduğunu bildirmişti.

 

Yeni yorum ekle